Tırnak batması tedavisi için yeni yöntem

Çoğunlukla ergenlik dönemlerinde bulunan çocuklarda ve genç erişkinlerde görülen tırnak batmaları, diğer yaşlarda da yaygın olarak ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Uzmanlar, yaptıkları araştırmaların sonunda tırnak batmasının tedavisinde yeni bir yöntem buldular…

Sıklıkla ayak başparmaklarında meydana gelen tırnak batmaları, ağrı ve rahatsızlığa neden olan ve günlük aktiviteleri kısıtlayan bir sağlık sorunudur.

Tırnak batmaları şiddeti açısından 3 dereceye ayrılabilir:

– 1. derece; eritem, hafif ödem ve yan tırnak derisinde ağrı.

– 2. derece; şiddeti birinci dereceye göre daha fazla olan bir ağrı, tırnak kenarından sıvı gelmesi ve bakteriyel paronişya belirtileri.

– 3. derece; tırnak yan duvarında hipertrofik granülasyon dokusu oluşumu.

Tırnak küçültülüyor

Birinci derece tırnak batmaları genelde koruyucu önlemlerle tedavi edilebilirken, ikinci ve üçüncü derece tırnak batmalarında tıbbi müdahale gerekebiliyor. İşte bu aşamaların tedavisinde bambaşka bir yaklaşım ileri sürüldü.

Yayımlanan bir makalede, tırnak batmasına neredeyse yüzde 100 çözüm olduğu ileri sürülen bir tedavi yöntemi yer aldı.

Araştırmada, batan tırnağın ebatlarını küçültmeyi hedefleyen bu yöntemin 50’nin üzerinde hastaya uygulandığı ve başarıya ulaştığı belirtildi.

Yöntemin en önemli avantajlarından bazıları ise ağrının çok az olması, 3 gün içinde normal ayakkabı giyebilme ve günlük faaliyetlere dönebilme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek