Tırnak mantarlarını engelleme yolları

Çoğu kişinin korkulu rüyası olan tırnak mantarlarının gelişip daha da can sıkıcı bir hal almasını önlemek için en kısa sürede bir dermotoloğa muayene olmak gerekiyor.

Tırnak mantarları, kişinin kendi el ve ayağında mevcut mantar enfeksiyonunun tırnağa bulaşması yoluyla, manikür ve pedikür esnasında ya da farklı bir yolla mantarlı dokuyla temas sonucu oluşur.

Sürekli kapalı, nemli, hijyenik olmayan bir ortam, ayak tırnağı mantarı oluşma riskini artırır veya tırnak etrafındaki deride bir zedelenme enfeksiyon ajanının buradan girişini kolaylaştırır.

Tırnak mantarlarının belirtileri neler?

– Tırnak mantarının belirtileri, tırnakta kalınlaşma, kabalaşma, ufalanma, renk değişikliği (sarı, kirli gri, mat renkler) şeklinde görülür. Bu belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir dermotoloğa görünmekte fayda vardır.

– İhmal edildiği takdirde hastalık yavaş yavaş, sinsi bir şekilde ilerleyerek tırnağın tamamını tutabildiği gibi, diğer tırnaklara da bulaşabilir ve diğer aile fertleri için de tehlike oluşturabilir. Bunların yanı sıra tedavi süresi uzar ve güçleşir.

– Mantar oluşumunu engellemek için, el ve ayak hijyenine dikkat etmek gerekir. Ayakları temiz tutmanın yanı sıra, kuru tutmak da mantar enfeksiyonları açısından önem taşır.

Tırnak mantarları nasıl engellenir?

– Nemli ortam mantarın çoğalması açısından uygun bir ortamdır. Aşırı terleyen ayaklar için, antiseptik veya antimikotik pudralarla çorap içleri veya ayakkabılar pudralanabilir.

– Tırnakları keserken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle ayak baş parmaklarının tırnak köşeleri yuvarlatılmalı, çok derin ve çok kısa kesilmemesi gerekir. Özellikle tırnak batması riski olan gömük tırnaklı kişiler, tırnağı daha uzun bırakmalı, ucunu küt olarak kesmelidir.

– Tedavi için genellikle ağızdan tedavide kullanılan tabletler verilir. Tedavi süresi, hastalığın şiddetine göre genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ağır vakalarda tırnağın çekilmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek