Tiroide bağlı yükselen kolesterol tedavisi

Tiroid hormonu yetersizliği ile birlikte ortaya çıkan guatr türünde kan kolesterolü yükseliyor, kemik erimesi, saç ve tırnak kalitesinde bozulma, saçların matlaşması, tırnakların kırılması ortaya çıkabiliyor.

‘Tiroid dengesizliği ne gibi zararlar verir, tedavisi nasıldır?’ sorusunu cevaplandıran Tiro-center Guatr Merkezi Direktörü ve Amerikan Tiroid Birliği Üyesi Prof. Dr. Cumali Aktolun, “Kolesterolü yüksek hastalarda tiroid hormonu yetersizliği muhakkak dikkate alınmalıdır” dedi.

Tiroide bağlı yükselen kolesterol tedavisi mümkün

Aktolun, tiroide bağlı yükselen kolesterolün tedavisinin mümkün olduğunu söyleyip şu bilgileri verdi…

“Nedeni ne olursa olsun, tiroid hormonu yetmezliğine bağlı yüksek kolesterolün tedavisi mümkündür. Bu hastalarda kolesterol düşürücü ilaçlar etkili olmaz. Yapılacak tedavi, yetersiz olan tiroid hormonunun tam olarak ve ömür boyunca verilmesidir.

Tiroid hormonu normale getirilince kolesterolün de düştüğü görülür. Bu durumda yapılabilecek en muhtemel hata ise “kolesterol düştü, tiroid hormonunu keselim veya azaltalım” şeklindeki yaklaşımdır. Bu ilaç ucuz ve kolay kullanılır ama ömür boyunca ve zaman zaman kontroller yapılarak düzenli bir şekilde kullanılırsa etkili olur.

Amerikan Tiroid Birliği (American Thyroid Association-ATA) her yıl ocak ayını Tiroid Bilinçlendirme Ayı (Thyroid Awareness Month) olarak değerlendirip, basın yoluyla halkın bilinçlenmesine katkıda bulunuyor. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek