Tiryakilere ve aşırı kilolu hastalara ret

İngiltere’de her 10 il sağlık müdürlüğünden birine bağlı hastanelerde, sigara tiryakileri ve aşırı kilolu hastaların tedavi ve ameliyat taleplerinin reddedildiği açıklandı.

Kalça protezi operasyonu ve benzeri acil olmayan ameliyatlar için sırada bekleyen hastaların talepleri, bu hastaneler tarafından ‘daha sağlıklı yaşamak istediklerine dair taahhütte bulunmaları ve bunu yaptıklarını kanıtlamaları’ isteğiyle geri çevrildiği bildirildi.

Ülkede hasta haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarıysa uygulamaya şiddetle karşı çıktı. Bu gruplar adına yapılan açıklamalarda, bir doktorun sırf hastasının sağlıklı bir yaşam tarzı bulunmadığı için bu kişiyi tedavi etmeyi reddetmesinin gayri ahlaki olacağını belirtti.

Sağlıklı yaşam tarzı bulunmadığı öne sürülen ve hastanelerdeki tedavi ve ameliyatları reddedilen kişilerin de diğerleri kadar vergi ödediklerine dikkati çeken sivil toplum kuruluşları, bu uygulamanın hastanelerin bağlı bulunduğu Milli Sağlık Sisteminin (NHS) çirkin bir ‘masraftan kısma yönteminden ibaret’ olduğunu bildirdi.

Sağlık kuruluşlarının yöneticileriyse doktorların daha güvenli ameliyat ya da sonuç alınabilecek tedavi için hastalarından kilo vermelerini ya da sigarayı bırakmalarını istemeleri kadar doğal bir şey olamayacağını belirtiyor.

İngiltere’de halen 152 Sağlık Müdürlüğünün 16’sının bağlı bulunduğu hastanelerin bu uygulamayı yürüttüğü kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek