Türkiye’de ağız ve diş sağlığı

Türkiye’de ağız ve diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığının birçok hastalıkla dolaylı da olsa ilişkili olduğunu belirten uzmanlar, dişleri düzenli fırçalamanın, kalp krizinden hamilelikte düşük yapmayı engellemeye kadar birçok faydasının olduğunu belirtiyor.

Sağlıklı diş kalp krizini önlüyor

Diş Hekimleri Odası Bursa Şube Başkanı Emel Coşkun, diş fırçalamanın kalp krizi riskinden düşük yapmayı engellemeye kadar birçok faydası olduğunu söyledi.

Diş sağlığı vücut sağlığı için çok önemli

Ağız ve diş sağlığının genel sağlık fonksiyonlarının kalitesi açısından önemli olduğuna dikkat çeken Coşkun konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine göre insanların en sık karşılaştığı sağlık problemi, diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu rahatsızlık, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara ve 39-69 yaş grubundaki insanların 7 kat daha fazla kalp hastalığına sebebiyet vermektedir.”

Türkiye’de durum çok vahim

Türkiye’de ağız ve diş sağlığı ile ilgili verilerin çok olumsuz olduğunu belirten Coşkun, “Halkımızın yüzde 47,11’i son bir yılda diş hekimine gitmemiştir.

Hayatı boyunca hiç diş hekimine gitmeyen nüfus oranı ise yüzde 12,5’tir. 12-13 yaşlarında her 100 çocuktan 81-84’ünün dişlerinde çürük bulunmaktadır. 30-34 yaş grubunda ise 100 kişiden çürüğü olmayan kişi sayısı yalnızca 3’tür. Ayrıca, gelişmiş ülkelerde diş hekimlerine gitme sıklığı yılda 5 kez iken, ülkemizde 0.7 dir” açıklamasını yaptı.

Diş macunu kullanımında Avrupa’nın gerisindeyiz

Diş macunu kullanım oranında Avrupa ülkelerinin çok gerisinde bulunduğumuzu belirten Coşkun, “Yıllık diş macunu kullanım oranı İngiltere’de 480 gram, İtalya’da 270 gram, İspanya’da 155 gram, Türkiye’de ise 87-90 gramdır.

Ülkede kişi başına düşen diş fırçası kullanımı ise İngiltere’de 2,4, İsveç’te 2,5, Türkiye’de ise 2006 verilerine göre 0.71’dir” diye konuştu.

Diş hekimlerine gitmiyoruz

Türkiye’de 20 bin diş hekimi bulunduğunu anlatan Coşkun şunları söyledi:

“Bu hekimlerden yüzde 73’ü serbest, yüzde 27’si ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. AB ülkelerinde bir diş hekimi günde ortalama 15-20 hastaya bakarken, ülkemizde bir diş hekimi günde 5-6 kişiye bakmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek