Unutkanlığın çaresi çok kolay

Uzmanlar yoğun ve stresli iş hayatına sahip kişilerin unutkanlık sorunu yaşama ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Ve bu tip ortamlarda çalışanların unutkanlık problemini, disiplinli ve programlı yaşam tarzının benimsenmesiyle aşabileceklerini belirtiyorlar.

Unutmak, bir başka deyişle hatırlayamamak hemen hepimizin ortak problemi. Unutkanlık yaşlıların sorunuyken, son yıllarda gençlerde de sıkça görülmeye başlandı. Hatta unutma şikâyetiyle doktora başvuran gençlerin sayısı gözle görülür bir şekilde arttı.

Ayrıca unutma sorunu yaşayanları birden fazla şeyle aynı anda ilgilenmemeleri konusunda uyarıyorlar. Televizyon izlerken gazete okumamak ya da telefonla konuşurken gelen mailleri kontrol etmemek gibi.

Hafızanızı kirletmeyin

Aslında gün boyunca istemeden öğrendiğimiz birçok bilgiyi unutmuyor, bilinçaltına atıyoruz. Bu da basit gibi görünen birçok şeyi unutmamıza sebep oluyor. Bunu çözmek için ise bilinçli ya da bilinçsiz hafızayı birçok bilgi ile kirletmemek gerekiyor.

Bir şeyi hafızamıza alacağımız zaman tüm dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu vermemiz gerekiyor. Araştırmalara göre bir konuya ne kadar çok dikkat verilirse o kadar kolay hafızaya alınıyor ve unutulmuyor. Bu durumda çevrede dikkati dağıtacak başka uyarıların da olmaması gerekiyor.

Keskin hafıza için pratik formüller

Spor yapın: Sağlıklı bir vücutta kan dolaşımı düzenli olduğu için beynin oksijen alımı daha rahattır.

Rejim yapmayın: Kendi başınıza yaptığınız rejim unutkanlığa sebep olur.

Sigara içmeyin: Sigara beyninize yeterince oksijen gitmesini engeller.

Rahatlayın: Yoğun çalışıyorsanız saat başı bir kez derin nefes alın.

Meditasyon yapın: Meditasyonla zihninizi boşaltın.

Balık ve yumurta yiyin: Balık ve yumurta beyin için gerekli besinleri içerir.

Stresli yaşamayın: Stresi günlük hayatınızda minimuma indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek