Unutkanlık Alzheimer belirtisi olabilir

Unutkanlık, Alzheimer hastalığının en önemli göstergesi. Ancak, uzmanlar uyarıyor: “Her unutkanlık Alzheimer hastası olduğunuz anlamına gelmez!” Unutkanlık nedeniyle evinizde yangın çıkıyorsa dikkat! Alzheimer hastalığının tanısında unutkanlık önemli bir yer tutuyor. Çünkü Alzheimer hastaları sık sık aynı unutkanlıkları yapıyor. Çoğu zaman hastalar mutfakta ocağın altını açık bırakıyor.

Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Erkol, Alzheimer hastalığında unutkanlığın, belirtilerden sadece biri olduğunu söylüyor. Alzheimer hastalığında öncelikle bellek bozuklukları görülüyor. Hastanın görsel-uzaysal yetilerinde kayıplar oluyor. Hasta sıklıkla yolunu kaybediyor ve bir objeyi kopya edemiyor. Örneğin bir saat çizemiyor.

Dikkat bozukluğu ise Alzheimer’da en sık görülen diğer bir belirti. Hastanın dil ve anlama işlevi bozulabiliyor, konuşurken sözcük bulamıyor ya da bulduğu sözcükleri yanlış çıkarabiliyor. Alzheimer, hastanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Örneğin hasta, çamaşır makinesinin nasıl çalışacağını unutma, uzaktan kumandayı kullanamama, banyo yapamama, giyinememe, soyunamama, yemek yerken çatal kaşık kullanamama gibi sorunlar yaşıyor. Hastalığın ilerleyen evresinde Parkinson hastalığına benzeyen bulgular da görülüyor.

Alzheimer, 1990’lardan önce tedavisi olmayan bir hastalık olarak görülüyorken, günümüzde yakınmaların şiddeti kısmen de olsa azaltılabiliniyor ve ilerleme hızı yavaşlatılabiliyor. Bütün unutkanlıklar bu hastalığa bağlı olmuyor. Depresyon da kişide unutkanlığa yol açabildiği gibi, belli başka beyin hastalıkları unutkanlığa neden olabiliyor. Şofben zehirlenmesi geçiren kişiler de unutkanlık yaşayabiliyor, ancak bu unutkanlık demans (bunama) olarak görülmüyor. Alzheimer belirtisi olan demansın var denilebilmesi için birçok zihinsel işlevin tutulması gerekiyor. Erken yaşta ‘Ben unutkan oldum; bunuyor muyum?’ diye gelen hastaların çoğu, depresyon ya da aşırı duyarlılık sonucu hekime başvuruyor. Burada ayırt edilmesi gerek nokta şu: Alzheimer hastaları, hastalığın başlangıç evrelerinde yakın olayları unutuyor. Bugün ne yediğini unutuyor ama askerliğini anlatabiliyor. Depresyon hastası ise her şeyi unuttuğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek