Uykusuzluğun çaresi lavanta ve oğul otu

Lavanta ve oğul otunun sinirleri yatıştırdığını belirten uzmanlar, uykusuzluk problemi çeken hastaların uykusuz gecelerden kurtulmak için lavanta ve oğul otunun sakinleştirici etkisinden faydalanabileceklerini belirtiyor.

Lavanta ve oğul otunun sakinleştirici özelliği, uykusuz gecelerinize son verir. Ayrıca, lavantanın hoş kokusu da sinirlerinizi yatıştırarak rahatlamanızı sağlayacaktır…

Uykusuzluk; uykuya dalamama veya uykuya dalıp gece uyanma, tekrar uykuya dalamama, yani uykunun bölünmesi şeklinde olabiliyor.

Araştırmalar, her 7 kişiden 1’inde yaşamlarını ciddi biçimde etkileyebilecek uykusuzluk sorunu olduğunu gösteriyor.

Ciddi boyutlarda olduğunda, uzman bir hekim kontrolünde tedavi edilmelidir. Ancak, hafif uyku bozuklukları, şifalı bitkilerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler, oğul otu, lavanta, adaçayı, anoson tohumu, ballıbaba ve kediotu olarak sıralanabilir.

Kokulu olanlar tedavi edici

Halk arasında limon nanesi, melisa otu, kovan otu olarak da bilinen oğul otu, tüylü yaprakları oval, saplı ve kenarları dişlidir. Limonunkini andıran, iç açıcı bir kokusu vardır. Kokulu olmayan türler, tedavi amaçlı kullanılmaz. Anayurdu Akdeniz Bölgesi’dir, ancak Avrupa’da da, tedavi alanında kullanılmak üzere yetiştirilir.

Oğul otu, citral içerikli uçucu yağ, citronellal, linalool, 14 mineraller, acı madde ve tanen içerir. Yapraklar, çiçeklenmeden önce toplanır. Çünkü kendine özgü limon kokusunun önemli bölümünü, çiçeklenmeden sonra yitirir. Gölgede kurutulur ve ince ince kıyılarak saklanır. Oğul otu yaprağının başlıca özelliği, yatıştırıcı etkisidir.

Savunma gücünü çoğaltır

Bu etkinliği nedeniyle bitki, öncelikle uykuya dalma zorluklarında, huzursuzluk ve sinirlilik hallerinde, işlevsel kalp rahatsızlıklarında kullanılabilir. Aynı doğrultuda, sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da faydalanılır.

Uykusuzluğa karşı hazırlanan çay, balla tatlandırılır ve yatmadan önce, sıcak içilir. Bitki çayının, soğuk algınlığına ve gribe karşı önlem olarak kullanılması doğru olur. Çünkü oğul otu, organizmayı dengeler ve savunma gücünü artırır.

Oğul otu ayrıca, mikrobik hastalıklara karşı da kullanılır. Örneğin, herpes virüsünün yol açtığı iltihaplanmalara (uçuk) karşı… Bu nedenle, nanenin kullanıldığı pek çok yerde oğul otu da alınabilir.

Oğul otu çayı

2-3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Kesinlikle kaynatılmamalıdır. Bal ile tatlandırılarak, günde 2-4 bardak çay içilebilir. Şeker hastaları tatlandırmaz.
Yan etkiler: Oğul otunun, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Uykusuzluğa iyi gelen diğer bitkiler

– Maydanoz, yatmadan evvel çiğnenirse, deliksiz uyku sağlar.

– Adaçayı, iyi bir baharat ve antibiyotiktir. Bal ve sirke ilave edilerek içilirse, sinir hastalıklarına ve yorgunluğa iyi gelir. Gece terlemesini önler.

– Anason tohumlarının yenilmesi, uykusuzluğu giderir.

– Ayçiçeği yağı, içilmez ama gargara olarak kullanıldığında, uykusuzluk ve asabiyete iyi gelir.

– Ballıbaba çiçeklerinden yapılan çay, uykusuzluğu çaredir.

– Elma, içindeki etkili maddeler kan şekerinin organizmaya dağılımını dengelediğinden, uykusuzluğa iyi gelir.

– Kavun, sinirleri yatıştırır, rahat uyku sağlar.

– Kedi otu, uykusuzluğu giderir.

– Mandalina, armut, marul, turp uykusuzluğa iyi gelir.

– Nane ve semizotu, uykusuzluğu önler.

– Portakal, yatmadan önce yenildiğinde, uyku getirir.

– Söğüt, uykusuzlukta etkilidir.

– Gelincik çiçeklerinin balla karıştırılmasıyla yapılan macun, uykusuzluğa karşı kullanılır.

“Uykusuzluğun çaresi lavanta ve oğul otu” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek