Uyuşturucu AIDS’in yayılmasına neden oluyor

AIDS Savaşım Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Doç. Dr. İclal Balcı, AIDS’in önemli bulaşma yollarından birinin de damar içi uyuşturucu kullanımı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Balcı, son günlerde toplumun gündeminde olan, “gençler arasında uyuşturucu kullanımındaki artış” konusunun, asrın en büyük sağlık sorunlarından biri olan AIDS’e dikkatleri çektiğini belirterek, “Hastalık etkeni virüs, aynı enjektörün müşterek kullanılması sonucu hasta ya da virüsü kanında taşıyan kişiden, sağlam kişiye geçmektedir” dedi.

Hastalık katlanarak artıyor
Uyuşturucu kullananların yaşama biçimleri ve alışkanlıkları dolayısıyla risk grubu oluşturduklarını anlatan Doç. Dr. Balcı, şöyle konuştu:
“Bu grupta hastalığa yakalanma oranı, cinsel davranış biçimleriyle de ilgili olarak, çeşitli toplumlarda yüzde 18 gibi bir seviyeyi bulmaktadır. Hastalığın hızla, katlanarak arttığını düşünürsek, bu önemli bir orandır. Tedavisi ve aşısı bugün için mümkün olmayan bu hastalıktan korunmak için tek çare eğitimdir. Gençlerimizi uyuşturucu tuzağından kurtarmak, AIDS hakkında bilgilendirmek ve bu hastalıktan nasıl korunacaklarını öğretmek gerekmektedir.”

Anlayışla yaklaşılmalı
Doç. Dr. Balcı, gençlerin buluğ dönemlerinde davranış değişiklikleri gösterebildiklerini, bazen kendilerini ispatlamak için, bazen merak nedeniyle, bazen de bu alışkanlığı edinen arkadaşlarının teşvikiyle uyuşturucuyu denediklerini ve farkına varmadan tuzağa düştüklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Bu gençlerin aynı enjektörü kullanmakla AIDS virüsünü taşıyan bir kişiden hastalığı alabileceklerinin bilincinde oldukları düşünülemez. Büyük ihtimalle bir kriz anında birbirlerinin enjektörlerini kullanmaktadırlar.

Uyuşturucunun zararları konusunda gençleri eğitmek toplumun görevidir. Ancak bu şekilde henüz bu alışkanlığı edinmeyenler kurtarılmış olur. Uyuşturucu kullanmaya yeni başlayıp da, tedavi olmak isteyenlere yol gösterilmeli, hekime başvurmaları için ikna edilmeli, bu kişilere anlayışla yaklaşılmalı.”

Doç. Dr. Balcı, Gaziantep’teki liselerde dernek tarafından geçen yıllarda verilen konferanslara bu yıl da devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek