Uyuşturucu en çok 15’lik gençleri vuruyor

Gençleri pençesi altına alan uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili Türkiye verilerini açıklayan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, Türkiye’de her 100 gençten 7’sinin uyuşturucu maddeye elini uzattığını belirtti. Verimli, uyuşturucu kullananların %75’inin ise 14-16 yaş arası gençler olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Verimli, İstanbul Bahçelievler Lisesi’nde gençlere uyuşturucu dersi verdi. Konferans salonunu dolduran gençleri uyuşturucu bağımlılığı konusunda eğiten Verimli, Türkiye’de ilk defa uyuşturucu madde kullanımına 14 yaşından küçük başlanıldığına dikkat çekti. Başhekim, uyuşturucu satıcılarının 14 yaşındaki gençleri hedef aldığını hatırlatarak, “Bu gençleri korumalıyız” dedi.

Sigarada da korkunç gerçek
Doç. Dr. Arif Verimli, sigaraya başlama yaşının da 6-7 yaşa kadar düştüğünü belirterek, “Sigara, uyuşturucu maddeye başlama kapılarından biridir. Çünkü eroin kullanan esrarla, alkol kullanan sigarayla başlamıştır” dedi. Verimli ayrıca, tiner ve bali kullanımının öğrenciler arasında da yaygın olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Sanılıyor ki, tineri en çok sokak çocukları kullanır. Tiner ve bali kullanımı öğrenciler arasında daha çok yaygın. 100 gençten 4’ü kullanmış. Bu rakam yıllara göre artıyor. Öyle hızlı bir artış var ki, biz şaşırıyoruz.”

10 milyar dolar uyuşturucuya akıyor
Türkiye’de yaklaşık olarak uyuşturucuya giden paranın yıllık 10 milyar dolar olduğunun altı çiziliyor. Verimli, araştırmalarda genellikle uyuşturucuya başlama nedenlerinin başında ise merak geldiğini belirtti. Gençlerin %70’inin meraktan uyuşturucuya başladığına dikkat çeken Verimli, diğer etkenleri çoğunlukla şöyle geliştiğini sıraladı: Arkadaş baskısı, uyuşturucunun sorunları çözdüğüne inanmak, arkadaş grubuna uyum sağlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek