Uzun süre oturmak bel fıtığına neden oluyor

İşi gereği uzun süre ayakta kalan veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlar, zaman zaman ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalıyorlar. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, çalışma hayatında, tüm meslek grupları için sağlık açısından bir takım riskler olduğunu söylüyor.

Özellikle işi gereği uzun süre ayakta kalan veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlar, zaman zaman ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalıyor.

Bel kasları bol bol çalıştırılmalı
Masa başında çalışanlarda, bel fıtığına yakalanma riski daha fazla. Prof. Dr. Sait Bodur’un verdiği bilgilere göre; oturarak çalışanlar bel fıtığından korunmak için bel kaslarını güçlendirici hareketler yapmalılar. Uzun süre hareketsiz oturmak, bel fıtığına yol açmasının yanı sıra sağlıklı yaşam duruşunu da bozuyor.

Oturarak ve aynı zamanda öne eğilerek yapılan işlerde, bel omuru dışa doğru bombeleniyor. Ayaktaki duruş, insan anatomisi için doğru bir duruş şeklidir. Otururken de bu duruşu korumaya özen gösterilmelidir. Sağlıklı yaşam duruşunu kaybetmemek için yürüyüşler yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek