Vajinismus

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında alt vajinal kasların istem dışı kasılması ve buna bağlı olarak ilişkiye girememe sorunudur.

Vajinismus nedir?

Ülkemizde en sık görülen cinsel problemler arasında yer alan vajinismus sorununun çözümünde erkek eşe önemli sorumluluklar düşmektedir.

Vajinismus ve eşlerin sorumlulukları

Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismus sorunu nedeniyle yaşamlarında ciddi sorunlar yaşayan çiftleri ilgilendiren önemli bilgiler verdi.

Vajinismus tedavisi geciktirilmemeli

Cinsel ilişkiye giremeyen çiftler genelde evliliklerinin ilk 6 ayında tedavi için başvurmaktadırlar. Ancak bu süreç bazen 7-10 yıl gibi uzun süreleri de alabiliyor. 35 yıllık evli olan ve vajinismus sorunu yaşayan çiftlere dahi rastlanmakta.

Çiftlerin en büyük sorunları önlerindeki bu cinsel problemi aşmak ve evliliklerini yoluna koymak. Ancak bazen ilginç bir biçimde eşler birbirlerini olduğu gibi kabul ediyor ve hiçbir şekilde tedaviyi dahi düşünmüyorlar. ‘Aseksüel bir evlilik’ tarzını benimsiyorlar. Çiftlerin bir kısmın da ne zaman ki çocuk istemi ortaya çıkıyor, işte o zaman kapımızı çalıyorlar.

Vajinismus sorunu olan kadınların eşlerinin yapısı nasıldır?

Erkek eşlerin büyük bir kısmı aşırı düzeyde anlayışlı ve hoşgörülü bir yapıya sahip. Ancak bazı durumlarda özellikle de evliliğin ilk zamanlarında agresif davranış sergileyen eşler de var. Fiziksel ve sözel şiddet can yakıcı olabiliyor. Bu şekilde evlilik ciddi yaralar alabiliyor.

Erkek eşlerin tedavi konusunda destekleri nasıldır?

Erkek eşlerin çoğu tedavi konusunda destekleyici denilebilir. Ancak bazı eşler tedaviye tamamen köstek olabiliyorlar. Bu durumda da tedaviye başlamak yılları alabiliyor.

Öncelikle bu problemi kabul etmeyebiliyorlar ya da tamamen eşlerini suçlayabiliyorlar: “Bu sorun sende bitiyor, başkası sana nasıl yardımcı olabilir ki, her şey senin elinde” gibi bazı ifadeler kadını çaresiz bırakabiliyor.

Vajinismusta erkek sorunu büyütüyor

Erkek eşin empati kurarak karısını anlayamaması ve bu durumuna bir türlü anlam verememesi sorunu büyütüyor.

Vajinismus sorununu bir sorun olarak görmeyerek eşini şımarıklıkla suçlayan, destek olmak yerine küçültücü ifadelerle aşağılayan, duygularının veya arkadaşlarının etkisinde kalarak eşine şiddet uygulayan kocalar da var; bir yerde yangına körükle gitmiş oluyorlar.

Vajinismus sorununu yaşayan kadınların eşlerine öneriler

Öncelikle tüm dünyada ve çok daha sıklıkla ülkemizde böyle bir cinsel sorunun olduğunu ve bu sorunun yalnızca profesyonel bir destek alınarak çözüme kavuştuğunu bilmeliler.

Bilinçaltında yatan sebeplere dikkat

Eşlerinin ilişki sırasında tamamen istemsiz şekilde kendilerini kastığını ve bunun bilinçaltında yatan sebeplere dayandığını da unutmasınlar. Bu nedenlerle erkek eş eşine asla baskı uygulamamalı, mutlaka destek olmalı, pozitif şekilde motive etmeli, ona ihtiyacı olan güven duygusunu hissettirmelidir. Nitekim evlilik sözleşmesi çiftlerin her zaman için birbiri yanında olmaları şartını gerektirir.

Sonuç olarak vajinismus; hem kadın hem de erkek eşi etki altına alan bir cinsel sorundur ve tedavisi asla geciktirilmemelidir. Çünkü zamanla bu cinsel sorun ‘adeta bir çığ gibi büyüyerek’ bir evlilik problemi haline dönüşebilir. Vajinismus, doğru tedavi teknikleri ile çok kısa zaman içinde çözüme kavuşabilen bir cinsel sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek