Vücudumuzun renk haritası

Renkler, bedenimizin elektromanyetik yapısını direkt olarak etkiliyor. Renklerden yayılan titreşim, bedenimizdeki elektromanyetik yapı ile etkileşim halindedir. İşte insan vücudunun renk haritası ve hangi rengin ne anlama geldiğini merak edenlere açıklayıcı cevaplar…

Renklerin titreşimleri çakralar tarafından emilir. Sonra, omurgalara iletilir. Omurgalara ulaşan titreşimler, sinirler yardımıyla ihtiyacı olan uzuvlarımıza ve denge sorunu olan sistemlere taşınırlar. Bu akışın ardından, bedenin bir takım duyusal ve zihinsel şikâyetleri azalır.

Renk gözlüğü

Renk terapisinin çok farklı yöntemlerle gerçekleştirilebiliyor. Son yıllarda çok gelişme gösteren bu terapide, bazı merkezlerde yardımcı bir alet de kullanılıyor. “Renk gözlüğü” adı verilen bu aleti ilk kez Ruslar bulmuş. Gerçek gözlüğe biraz benzeyen bu alet, aynen gözlük takar gibi gözünüze yerleştirdiğinde, bedenin gereksinimi olan renk veya renkler belirlenebiliyor.

Yeşil renk sakinleştiriyor

“Sinirlerim çok bozuktu, gittim bir yemyeşil bir ortamda kendime geldim!” Bunu çoğumuz söylemişizdir. Renk uzmanları, bazı insanların doğaya olan tutkusunu yeşilin sakinleştirici özelliğine bağlıyorlar.

Yeşilin; sinir sistemini dengeleyici, bedenin ritmik düzenini koruyucu etkisi vardır. Ayrıca yeşil, dostluk ve ümidi simgeler.

Kalp rahatsızlıklarında, tansiyon yüksekliğinde ve yorgunlukta yeşilin sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu ispatlanmıştır.

Yeşilin etkisi: Duygularınızı belirtmek istiyorsanız, yeşil sizin için bire bir renktir. İş yerinizde kıskanç insanlar fazlaysa yeşil yine imdada yetişir.

Sarı renk özgüveni artırıyor

Sarı renk, insandaki iyimserlik ve kendine güven duygularını artırıyor. Moral bozukluğuna da sarı iyi geliyor. Sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde terapistler sarıyı devreye sokuyor.

Altın sarısı tonlarındaki sarının etkisi: Gergin bir ortama giriyorsanız, sarı rengi seçmeye çalışın. Huzur ve barışa yol açar. Daha çok, iletişim sektöründe çalışanlar için önemli (ve dönem dönem tercih edilmesi gereken) bir renktir.

Sarının etkisi: Bu rengin zihinsel anlamda olumlu etkisi vardır. Örneğin özel bir proje üzerinde çalışırken sarı bir giysi tercih edebilirsiniz. İyimserlik ve güven duygularınızın kötü olduğu bir günde de sarı iyi gelir.

Kırmızı enerji veriyor

Canlı ve cıvıl cıvıl bir ruh halinin rengidir. Çünkü kırmızı etrafa yoğun bir enerji yayıyor. Bu enerji nedeniyle, insanların fiziksel anlamda aktivitesi artıyor. Bazı renklerin temsil ettiği olumsuz bazı özellikler de bulunabiliyor. Kırmızı aynı zamanda böyle bir renk. İntikam ve kini de temsil ediyor.

Akıl almaz bir cesarete ve seksi duygulara da etki edebiliyor. Terapistler, kırmızının etkisine bu nedenle dikkat ediyorlar. Çünkü aşırı kullanıldığı zamanlarda birtakım duygusal dengesizliklere de neden olabiliyor. Kan dolaşımını artırma etkisi olmasından dolayı, metabolizma sorunu yaşayanlar için uygun bir renk.

Kırmızının etkisi: İşyerinde ya da ev içinde kabul edilmesini istediğiniz önerilerinizi sunacağınız gün, üzerinizde mutlaka kırmızı renge yer verin. Bu renk size dinamizm de kazandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek