Vücudunuzu kışa hazırlayın

Mevsim geçişlerinde vücut dirençsiz kalarak, halsizlik ve yorgunluk baş gösteriyor. Bunları önlemek için sebze, meyve yemek, vitamin almak ve hareketli olmak gerekiyor.

Havanın soğuğunu hissettiğimiz zaman, vücudumuzun kışa hazırlanma zamanı gelmiş demektir. Mevsim geçişlerinde vücut dirençsiz kalır, kişi kendisini halsiz ve yorgun hisseder.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kurtuluş’un verdiği bilgilere göre; özellikle kadınların vücudu normalden daha fazla su tutar ve hep kendimizi kilo almış gibi hissederiz. Hem vücudumuzu kışa hazırlamak hem de kilo alımını engellemek için alınması gereken tedbirlerden birkaçı şunlar…

Kabızlık
Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte beslenme planımızda yaptığımız değişikliklerden bir diğeri de, bağırsakların çalışmasında önemli rolü olan lifli yiyecekleri daha az tüketmemizdir. Kışın taze sebze çeşidinin azalmasına bağlı olarak sebze tüketimimiz azalır.

Halsizlik
Kış aylarında salgın hastalıkların, özellikle de gribin artması ile birlikte, vücut direncinde azalma görülür. Kış aylarında daha fazla C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. C vitamini ile beraber, A, D ve E vitaminlerine de kışın daha fazla ihtiyaç duyulur. 100 gr kuşburnunda bulunan C vitamini miktarının 9, 4-5 adet yeşil sivri biberde bulunan C vitamini miktarının ise 2 orta boy portakal veya limonunkine eşittir. Bu yiyeceklerden bolca tüketmek vitamin ihtiyacını karşılayacaktır.

Kemiklerde ağrı
Kış mevsiminde güneş ile temas süremizin azalması, kemik gelişimi için önemli olan Vitamin D’nin de azalmasına neden olur. Kış güneşinden mümkün olduğu kadar yararlanmalı ve ışınların tene direkt teması sağlanmalıdır. Ayrıca, kışın artan vitamin D ihtiyacını, besinlerle karşılamaya da dikkat edilmelidir.

Kışın ihtiyaç duyulan vitaminlerin kaynakları
A vitamini almak için; balık, havuç, kayısı, yeşil yapraklı sebzeler, D vitamini almak için; güneş, E vitamini almak için; sıvı yağlar, yağlı tohumlar, C vitamini için; kuşburnu, yeşil biber, çilek, turunçgiller gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek