Vücut dayanıklılığını egzersizlerle artırın

Yük altındaki kemikler kalınlaşır ve güçlenir. Bu nedenle kas gücünü artıran egzersizler aynı zamanda daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar. İşte eklemlerinizin hareket gücünü artıran egzersizler…

El hareketleri

1. Orta ağırlıkta bir çekici, başına yakın bir yerden tutun. Dirseğinizi vücuda dayayarak, kolu dirsekte dik açı yapacak şekilde ileri uzatın. Bu şekilde bileğinizi içe-dışa doğru döndürün.

2. Ellerinizi düz biçimde masaya koyun. Ellerinizi düz tutmaya çalışın. Parmaklarınızı düz ve birbirinden ayrık bir biçime getirin ve sırasıyla bütün parmakların yukarıya kaldırın. Daha sonra kolunuzu sabit tutarak, tüm parmaklarınızı yukarıya kaldırın.

3. Ellerinizi açıp kapatın. Başparmağınızın ucunu “O” harfi yapacak biçimde, sırasıyla diğer parmakların uçları üzerine değdirip bastırın.

Boyun hareketleri

1. Elleri baş arkasında kenetleyerek sırtüstü uzanın. Kolları, kafanın sağ ve soluna değdirecek biçimde ileri doğru hareket ettirin.

2. Başı dik ve gergin tutarak, her iki omza doğru döndürün.

3. Ellerinizi dik ve gergin tutarak boyun arkasına kenetleyin. Ellerinizin yardımıyla boynunuzu öne itin. Aynı işlemi, ikinci defa boynunuzu arkaya bastırarak ve ellerle karşı direnç vererek, tekrarlayın.

Omuz hareketleri

1. Sarkaç sallanımı yapın.

2. Kollarınızı arkada birleştin.

3. Bir kolunuzu baş hizasına getirip diğer elinizle bileğinizde tutun.

4. Parmaklarınızla duvara tırmanma hareketi yapın.

Romatizmalı hastaların dikkat etmesi gerekenler

– Ağrı ve şişlik şiddetli iken yatak istirahatı yararlıdır. Ancak bu mümkün olduğu kadar kısa sürmelidir. Tedavi ile birlikte tarif edilen çeşitli hareketler ve egzersizler yapılmalıdır. Uzun süre hareketsiz kalmak, kaslar ve eklemler için zararlıdır.

– Romatizmada belli besin kısıtlamaları yoktur, ancak dengeli beslenilmelidir. Şişmanlık, hasta eklemlerin yükünü artırır.

– Diyet, doktor tarafından önerilmişse, dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin gut diyeti, kortizon alanların tuzsuz diyet uygulamaları gibi.

– Romatizmalı hastaların aşırı soğuk ve aşırı sıcaktan korunmaları gerekir.

– Evdeki yaşamın, iş ve okuldaki ortamın, hastalığın özelliklerine göre değiştirilmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek