Yağ, vücudun en önemli enerji kaynağı

Yağlar sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutuyor. Yetişkin bir insan, 900 kalorisi yağ olmak üzere, günde 3 bin kaloriye ihtiyaç duyuyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Arıoğlu, zeytin ve zeytinyağı ile diğer bitkisel yağların üreticilerinin sorunlarının belirlenmesi ve çözümlerin tespiti amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’na yaptığı sunumda, bitkisel yağın insan organizması için gerekli olduğunu, bu nedenle de beslenme zinciri içerisinde mutlaka yer alması gerektiğini belirtti.

1 gram proteinin sağladığı enerji miktarının 4 kalori, 1 gram karbonhidratın sağladığı enerji miktarının 4.5 kalori olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Halis Arıoğlu, “1 gram yağın vücutta yakılması sonucunda, ortaya 9.3 kalorilik enerji çıkıyor” dedi.

Arıoğlu, yetişkin bir insanın günlük faaliyetlerini yerine getirebilmesi için 2 bin 800-3 bin kaloriye gereksinim duyduğunu ve bunun yüzde 35’inin (850-900 kalori) yağlardan alınması gerektiğini de söyledi.

Uzmanlara göre, günlük yaşamda, 1 gram yağın 9.3 kalorilik enerji verdiği gözönüne alındığında, bir insanın günde 95 gram yağ alması gerekiyor. Normal beslenme kurallarına göre, insanların gereksinim duydukları toplam yağın 3’te 1’ini sıvı olarak yemeklerle, 3’te 1’ini katı yağ olarak kahvaltılarda ve 3’te 1’ini de peynir, süt, fındık gibi besinlerle alması gerekiyor.

Yemeklerle ve kahvaltılarla alınması gereken toplam yağ miktarı günlük 63 gram olarak belirtiliyor. Bu ise, yılda kişi başına 23 kilogram yağ anlamına geliyor.

Prof. Dr. Arıoğlu, kimyasal yapı bakımından yağların ‘doymuş’, ‘tekli doymamış’ ve ‘çoklu doymamış yağlar’ olmak üzere 3 grupta toplandığını söylüyor. “Bu oran ne kadar yüksek olursa, yağların insan sağlığı açısından önemi de o kadar fazla oluyor” diyen Arıoğlu, yağ ihtiyacını mümkün olduğu kadar hayvansal değil bitkisel kökenli yağlardan karşılanmasını öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek