Yaş ilerledikçe kireçlenme ağrıları artıyor

Uzmanlar, halk dilinde kireçlenme olarak da bilinen artritlerin; eklemlerde ağrı, harekette kısıtlanma ve eklemde şekil bozukluğu ile ortaya çıktığını belirtip, özellikle yaş ilerledikçe görülen bu rahatsızlığın önlenmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Kireçlenme ve kireçlenmeye bağlı ağrılar, eklem kıkırdağının farklı sebeplere bağlı olarak doğal yapısının bozulması sonucu ortaya çıkar. Erkeklerde ve kadınlarda çok yaygın olarak görülen hastalık; eklemi meydana getiren kemiğin üzerini kaplayarak onu koruyan kıkırdak tabakasının, geçen yıllara paralel olarak yıpranmasıyla meydana geliyor.

Yaş ilerledikçe artış gösteriyor

Yapılan çalışmalar sonucunda 30 yaş altında yüzde 1 oranında görülen kireçlenme, 40’lı yaşlarda yüzde 10’a, 60 yaş üstündeki kişilerde ise yüzde 50’nin üzerine çıkar. Yaşlıların birçoğunda görülen ellerdeki kireçlenmeler, 70 yaşın üstündekilerde yaklaşık yüzde 70 oranında görülür.

Kireçlenmelerin en önemli özelliği sağlığı olumsuz etkilemelerinin yanında, iş kapasitesinde ortaya çıkardıkları olumsuzluktur. Gerçekten de 50 yaş üstündeki insanlarda, kalp hastalıklarından sonra kireçlenmeler, işi bıraktırma açısından ikinci sırada yer alır.

El ve diz kireçlenmesi kadınlarda daha fazla

Kireçlenmeler; eller, kalça, dizler ve omurgada görülür. El ve diz kireçlenmesi kadınlarda erkeklere göre daha sık olarak bulunur. Buna karşılık kalça kireçlenmeleri erkeklerde, kadınlara oranla biraz daha fazla görülüyor.

Kireçlenme nedenleri

Kireçlenme nedenleri ise şöyle sıralanıyor:

– Şişmanlık
– Genetik
– Kadınlarda menopoz dönemi
– Fazla elastik eklem yapısına sahip olmak
– Beslenme şekli
– Şeker hastalığı
– Eklemde hasara yol açan darbeler
– Bazı iş dalları, örneğin kompresörle çalışan işçiler gibi.

Kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Tedavide en çok ağrı kesiciler ve eklemde oluşan doku şişliği ve diğer bulguları gidermek açısından antiromatizmal ilaçlar kullanılır. İlaçların dışında en çok fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları yapılır.

Hiçbir yan tesirlerinin olmayışı ve uzun süreli iyilik ortaya çıkarmaları sıklıkla fizik tedavi ve rehabilitasyonun tercih edilmelerine sebep olur. Bunların dışında akupunktur da başarıyla kullanılır.

Tedavilerden sonra hastaların verilen egzersiz programlarını aksatmadan yapmaları gerekir. Yapılan egzersizlerle eklem çevresindeki dokular güçleneceği için hem günlük yaşam kolaylaşır hem de hastalığın tekrarlama riski ileri derecede azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek