Yaşam süresini etkileyen kriterler

Yaşam süresini etkileyen kriterler

Uzun yaşamanın sırlarını araştıran bilim adamları bazı kriterlerin uzun bir ömür için oldukça önemli olduğu kanaatine vardı. İşte insan yaşamının süresine etki eden 6 maddelik bu kriterler listesi…

Time dergisi, yaşam süresini hesaplamaya yarayacak 6 soruluk bir test yayımladı. Tek yapmanız gereken, soruları cevaplayıp ortalama insan hayatı olan 87 yıl üzerinden ömrünüzü hesaplamak.

Ömrünüz kaç yıl?

ABD’li bilim adamlarına göre, genetik ve çevre faktörleri dikkate alındığında insan ömrü ortalama 87 yıl. Stresle baş edemiyorsanız, 87’den 5 yıl azaltın. Ailenizde 90 yaşına kadar yaşayan varsa, 10 yıl ekleyin. Haftada 3 gün spor yapmıyorsanız 5 yıl, sigara içiyorsanız bir 5 yıl daha eksiltin.

Uzmanlar, genetik ve çevresel özelliklere göre insan ömrünün ortalama 87 yıl olduğunu söylüyor. Ancak, sağlıklı ve uzun bir hayatın sadece bu unsurlara bağlı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bilim adamlarına göre, kişinin seçtiği yaşam tarzı, ortalama yaşam süresini yüzde 80 oranında etkiliyor.

Yaşam tarzı ömrü de belirliyor

Uzmanlar, “Genetik sadece bir başlangıç. Düzenli olarak spor yapar, zekanızı geliştirmek için çalışır, doğru beslenirseniz, annenizden veya dedenizden daha uzun yaşayabilirsiniz. Eğer bu zamana kadar ömrünüzü uzatmak için hiçbir şey yapmadıysanız bile, ömrünüzü kısaltacak alışkanlıkları bir an önce terk edin” diyor.

İşte, Time dergisinde yer alan ve vereceğiniz yanıtlara göre tahmini yaşam sürenizi hesaplayabileceğiniz 6 kritik madde:

Düşüncenin yaşam süresine etkisi

İyimser misiniz? Genellikle hayata olumlu mu bakıyorsunuz? Günlük hayatın stresiyle başa çıkabiliyor musunuz? Eğer tüm bu sorulara cevabınız hayırsa 5 yıl çıkartın.

Genin yaşam süresine etkisi

Ailenizde 90 yaşına kadar veya daha uzun yaşayan var mı? Cevabınız evetse 10 yıl ekleyin.

Sporun yaşam süresine etkisi

Günde yarım saat ya da haftada 3 gün spor yapıyor musunuz? Özellikle kasları güçlendirecek hareketler yapmak çok önemli. Cevabınız hayır 5 yıl çıkartın.

Hobinin yaşam süresine etkisi

Hobileriniz arasında mutlaka zeka geliştirici aktiviteler de yer almalı. Sürekli kitap okumak gibi. Eğer bunu başarabiliyorsanız, ömrünüze 5 yıl daha ekleyebilirsiniz demektir.

Beslenmenin yaşam süresine etkisi

Meyve ve sebze yerine abur cubur ya da sürekli kırmız et ağırlıklı besleniyorsanız, 7 yıl eksiltin.

Sigaranın yaşam süresine etkisi

Sigara içiyor musunuz? evetse, ömrünüzden 5 yıl daha gitti demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek