Yaz gelmeden form tutun

Yaz gelmeden form tutun

Kış rehavetiyle artan fazla kilolarınız için “Daha yaza çok var, bahar gelsin düşünürüz.” diyorsanız yanlış yapıyorsunuz.

Uzmanlar, yaz aylarında mayolar ve hafif giyeceklerle kilolarını saklayamayan kadınlar ile vücut gelişimine ve formda kalmaya önem veren erkeklerin şimdiden spor salonlarına giderek form tutmaya başlamaları gerektiği belirtiyor.

Aynı zamanda fitness koçluğu yapan beden öğretmeni Soner Kul, kilo sorunu olanların konusunda uzman antrenörlerin bulunduğu salonlarda bu sorunlarından rahatça kurtulabileceklerini söyledi.

Forma girmek veya vücut geliştirmek isteyenlerin mutlaka diplomalı antrenörler nezaretindeki salonlara başvuruda bulunması gerektiğini belirten Kul, bu konuna kendilerine gelen kişilere bilimsel programlar uygulandığını ifade etti.

Spor kontrollü yapılmalı

Kul, açık alanlarda kişinin kendi vücut ağırlığıyla veya salonlarda aletlerle fitness yapabileceğini belirterek, “Ancak salonlarda kontrollü şekilde spor yapılması daha sağlıklı” dedi.

Kul, kişilerin kilo veya kas oranlarına göre çalışma programı hazırladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Öncelikle kişinin ideal kilosu bulunuyor, buna göre günlük alması ve spor yaparken harcaması gereken kalori miktarı belirleniyor. Çalışma programı da bir, iki veya üç aylık dönemler halinde hazırlanıyor. Buradaki amaç, kişiye hızlı bir şekilde değil, haftada yarım kilo civarında kilo verdirmek. Kiloya göre kas oranını artırmak için de sıkı bir antrenman programı uygulatıp protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme sağlıyoruz.”

Hazırlık en az 3 ay önce başlamalı

Soner Kul, kadın veya erkeklerin yaza en az 3 ay önceden hazırlanmaya başlaması gerektiğini söyledi.

Genelde yaza çok az bir süre kala salonlara başvuruda bulunulduğuna dikkati çeken Kul, “Ancak bunun tam tersi olmalı. Yaza fit girmek isteyenler salonlara kışın gitmeli ve haftada en az 3 gün uzman antrenörlerin nezaretinde çalışma yapmalı” diye konuştu.

Tek başına vücudu hazırlamadan herhangi bir ağırlık kullanılarak yapılan sporun da boyun veya bel fıtığı ile eklem yerleri sakatlanmalarına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunan Kul, büyüme hormonu salgılayan ilaçların kullanılmaması gerektiği konusunda da sık sık uyarılarda bulunduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek