Yenidoğan bebeklerde kusmanın nedeni

Doğumdan sonraki ilk günlerde yenidoğan bebeklerde kusmaya neden olan durumlar arasında; enfeksiyonlar, doğumsal metabolizma hastalıkları, bebeğin anne karnında amnios sıvısını fazla yutması, bazı alerjiler (süt alerjisi gibi) sayılabilir.

Daha büyük çocuklarda ise kusmanın ana sebebi enfeksiyonlardır. Çocuklar, bir çok enfeksiyon sırasında kusarlar. Gribal, boğaz ya da bronşit gibi yaşadıkları enfeksiyonel her durumda kusma görülür. Ancak kusmanın en sık görüldüğü enfeksiyon türleri ise; mide barsak, kulak, idrar yolu, menenjit-santral sinir sistemi enfeksiyonlarıdır.

“Bebeğim neden kusuyor?”

Her anne baba zaman zaman bu endişeli soruyu sorar. Bebeklerde beslenmeden sonra sızıntı şeklinde görülen çıkarma normaldir.

Araştırmalar, bebeklerin ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 80’inin günde en az bir kere kustuğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak kusmanın değerlendirilmesi için zorlanmasız ve zorlanmalı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Ailelerin bebeklerini bir uzmana şiddetli kustukları zamanlarda götürmeleri gerekir. Çünkü bu tür kusmalar herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Eğer bebeğiniz kusmada zorlanmıyorsa

Zorlanmaksızın kusma olarak adlandırılan bu durumda, bebek bunun için bir çaba sarf etmeden bazen az miktarda bazen de ağız dolusu bir ya da iki kez kusar. Bu tip kusmalar özellikle ilk aylarda bebek beslendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Ancak kilo alımı normalse bu durum için endişe etmenize gerek yoktur. Üstelik bebeğiniz büyüdükçe kusmanın hafifleyerek tamamen ortadan kalkacağını bilmelisiniz.

Özellikle bebeğin emerken hava yutması, aşırı yavaş ya da hızlı emmesi, emzirildikten sonra gazının çıkarılmaması kusmasına yol açabilir. Eğer bebeğinizde kusma görülüyorsa, öncelikle besleme şeklinizi tekrar gözden geçirmenizde yarar vardır. Ancak hiçbir neden olmadan da bebeğinizin kusabileceğini bilmesiniz. Önemli olan onun aylık düzenli kilo alımının normal olup olmadığıdır.

Kusmanın diğer nedenleri nelerdir?

Başka bir kusma nedeni de gastroözofagial reflü. Bu durum, daha çok zorlanmalı kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ancak zorlanmasız da olabiliyor.

Gastroözofagial reflü, mide içeriğinin kendiliğinden yemek borusuna kaçışı olarak tanımlamak mümkündür. Bunun nedeni de, mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliğidir. Bu durum, genel olarak bebeğin doğumundan sonraki 3 ile 10. gününde başlamaktadır.

İlerleyen günlerde kusmalar giderek azalmaktadır. Annelerin bu tip kusmayı önlemek ya da azaltmak için yapmaları gereken şey, bebeklerini besledikten sonra 30 dakika kadar yarı oturur şeklinde kucaklarında tutmaktır. Buna rağmen bebeğin normal kilo alımı yavaşlamışsa gastroözofagial reflü, tanısı konmuş bir bebeğe cerrahi müdahale gerekebileceğini bilmenizde yarar vardır.

Kusmada zorlanıyorsa

Zorlanmalı kusma, bebeğin sağlık sorunlarının önemli bulgularından biridir. Zorlanarak kusan bebekte, mide bulantıları ve öğürtüler görülür ve fışkırır tarzda kusmaktadırlar. Hatta küçük bebeklerde bu zorlanma sonucu kusmuğun burundan gelmesi bile söz konusu olabilir.

Elbette küçük bebeklerin mide bulantısını anlamak zordur. Ancak huzursuzluğu, renginin solması, tedirginlik, kusmadan sonra verdiğiniz besinleri yemek istememesi midesinin bulandığının belirtileri sayılabilir.

Özellikle yeni doğan bebekte ilk 24–36 saat arası görülen şiddetli kusmalar, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklık olduğunun işaretlerinden biridir. Bu tip kusmaların en sık görülen nedenlerinden bazıları şöyle sıralanıyor;

– Bağırsak tıkanıklığı,
– Yemek borusunun mideye bağlandığı kısmın kapalı olması (özofagus atrezisi),
– Bağırsak darlığı,
– Bağırsağın belirli bölümlerinin olmaması,
– Karın organlarının göğüs içinde fıtıklaşması,
– Bir tip mide darlığı (pilor stenozu).

Bu tip sorunların, bir uzman tarafından acil müdahaleyi gerektirdiğini bilmenizde yarar vardır.

Zehirlenmelerde de kusma görülür

Zehirlenme çocukluk çağında sık yaşanılan bir durumdur. Fare zehri, böcek ya da tarım ilaçları, havagazı, doğalgaz, karbonmonoksit’ ten kaynaklanan zehirlenmeler kendini kusma ile belli edebiliyordur. Özellikle besin zehirlenmesinde en sık görülen bulgu; yine kusmadır.

Kusmalar psikolojik kökenli de olabilir

Küçücük bebekler de bile psikolojik nedenlerden dolayı kusma olabiliyor. Özellikle 0–1 yaş arasında yaşanan uyum bozukluğunun belirtilerinden bir tanesi de kusmadır. Anne ile bebek arasındaki ilişki bozuksa, anne sürekli gergin, huzursuzsa ve bebeğine sevgi ile yaklaşamıyorsa kusma sorunu ortaya çıkabilir.

Gerginliği hisseden bebek, kusarak tepki gösterebilir. İştahsız çocuklar da annelerin ısrarla yemek yemesi için yaptıkları baskı sonrasında kusabilirler. Anne gereğinden fazla yemesi için zorluyorsa, bu kusma sürekli bir hal alabilir.

Kusma sırasında ne yapacaksınız?

Annelerin telaşa kapıldığı anlardan biri kusmadır. Çıkardıklarının soluk borusuna kaçma ihtimalini düşünen anneler, bebeklerine müdahale etmek isterler. Bebeğinizi kusma anında, yan ya da yüzüstü çeviriniz. Kusması bittikten sonra ağzında kalmış besin parçalarını elinizle ya da Steril bir bez yardımıyla çıkarınız. Böylece hava yollarını açmış ve rahatlatmış olursunuz.

Ne zaman doktora götürülmelidir?

Kusma çok şiddetli ve günde üçten fazla görülüyorsa acilen bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Ayrıca kusmayla birlikte ateş, öksürük ve diğer enfeksiyonel bulgular da varsa, kusmuk kanlı ya da yeşil renkli safralı bir görünümdeyse de zaman kaybedilmemelidir.

Kusma bir hastalık mıdır?

Bebeklerde kusmanın her şeyden önce bir hastalık değil de bir bulgu olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü kusma bir hastalığa bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumda bebeğe uygulanacak tedavinin temelinde direk olarak kusmaya yönelik değil, kusmaya neden olan hastalığın ne olabileceğinden yola çıkılması önem taşımaktadır. Bebekte kusmanın yol açtığı hastalık bulunduğu zaman buna uygulanacak tedavi sonrasında kusma da ortadan kalkmaktadır.

Kusan bir bebeğe bir uzmana danışmadan, kusma önleyici ilaçlar vermemek gerekmektedir. Eğer sadece mide bulantısının kesilmesi doğrultusunda bir tedavi uygulanırsa yalnızca kusma engellenir. Oysa önemli olan kusmaya neden olan hastalığı tedavi etmektir.

Bebeğiniz kusuyorsa ne yapmalısınız?

– Bebeğinizin kusmasını önlemek için emzirdikten hemen sonra yatırmayınız.
– Gazını çıkartınız.
– Kusma anında bebeğinizi yan veya yüzüstü çeviriniz.
– Kusma durana kadar katı gıdaları bebeğinize vermeyiniz.
– Hava yolunun açık kalmasını sağlamak için bebeğin ağzının içini yabancı maddelerden temizleyiniz.
– Eğer bebeğinizin kusması çok şiddetli ise ve günde üçten fazla şiddetli kusma oluyorsa, kusmanın içinde kan veya yeşil renkli safra görülüyorsa acil olarak doktorunuzu arayınız.

“Yenidoğan bebeklerde kusmanın nedeni” için 11 cevap

  1. ıyı gunler yeni dogan bebekimizde anne karnında bıslık yemis ve buda bebegın damarları tıkamıs bunun ıcın ne yapmalıyız

  2. bebeğim bugün 3,5 aylık.doğduğundan bu yana sürekli kusuyor kusarken çoğu kez nefesi kesiliyor yani boğulacak gibi oluyor ara arada bu uykuda oluyor o yüzden gece gündüz hep tetikteyim uyurken bile hep kontrol ediyorum.dr götürdüm ama bi sorun yok dedi.başka bir doktora götürdüm reflüden şüphelendi ve gaviscon ve bulantı için bi ilaç daha verdi kilosuna göre verilen bi ilaç ismi şimdi aklıma gelmiyor iki ilacı verdiğimde kusmalar devam etti hatta ara ara arttı diyebilirim.denedim sadece gavisconu verdiğimde kusmalar azaldı ama tamamen bitmedi.bazen midesinden sesler geliyor.bir defa safran çıkardı 1,5 ay kadar önceydi.bebeğimin kilo alması iyi boyuda iyi ama tek sorunumuz kusması ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

  3. merhaba hocam öncelkle yardımınız için teşkkür ederim.benim bebegim 6 ay kustu sonra kusmayı bıraktı ve şimdi 9 aylık yine kusmaya başladı çok şiddetli değil ama yemek yedkten sonra az az kusuyor kilo alımıda zayıf 9 aylık 6 300 boyu 63cm bu normalmi?küçük mü bilemiyorum teşekkür derim.

  4. oğlum uzun süredir kusuyor 5 aylık ve nerdeyse 5 aylık olalı kusuyor aylık kilo alımı 1 kg iken sadece 600 gr almış normal midir 1 ay büyünce kilo alımı 400 gr düşer mi ve teşekkür ederim yazınızda oğluma hitab eden çok güzel bir yol buldum emeğinize sağlık

  5. merhaba hocam benim kızım on günlük ve ben emziremediğim için sütümü sağıp biberonla besliyorum ama sürekli bi ağız dolusu kusuyor ve burnundan geliyor kusması ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim

  6. mrb hocam benim oğlum 10 günlük sütü emdikten sonra 2-3 defa ardı ardına kusuyor bununla beraber huysuz uyku uyumayan bir bebek halini alıyor ağlamalarıda oluyor hocam sizden bize yardımcı olma dileğimle şimdiden tşk ederim…..

  7. Tuğba hanım öncelikle biberonla beslemeyi terk edin 6 aya kadar kesinlikle emzirin . Emzirme hem sizin açınızdan hem de bebeğiniz açısından sağlık ve aranızdaki maneviyat yönünden büyük önem taşıyan bir durumdur. Bebeğiniz beslenmeden sonra kusuyorsa korkmayınız fakat kusma zamansız ise günde bir çok kez gerçekleştiriyorsa hemen bir doktora başvurunuz.

  8. hocam iyi günler benim bebeğim 20 günlük kusarken hem ağzından hem burnundan kusuyor burnundan kusmasında bi sorun var mı acaba genellikle beslendikten sonra kusuyor

  9. hocam merhaba. yegenim dün dünyaya geldi dogdundan beri sürekli kusuyo annesinin sütü az ememiyor. sürekli kusmasının sebebi ne olabilir

  10. merhaba hocam benim kizim 40 günlük emziriyorum ancak günde bi kac kez mama veriyorum iki güne bi kusuyor ama kusarken fiskirir gibi vede burnundanda geliyor mama vermesem doymamis gibi agliyor neden olabilir lütfen acil cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek