Yıllara meydan okuyan bir cilt

Yaşlanmayı geciktirmek ve her daim pırıl pırıl bir ciltle gezinmek için haftada bir kez maske yapmak gerekiyor. Yaş ve yaşlanmanın en büyük esprisi tabii ki cildimizde oluşan, karşı koyamadığımız kırışıklıklar!

Bu konuda oluşan inanılmaz büyüklükteki endüstriye rağmen, elden çok da yapacak bir şey gelmiyor.

Zaman her şeyi etkilediği gibi, cildimizi de etkiliyor. Kış geldi soğuk hava, yaz geldi güneşin etkileri derken, bunlara eklenen kirli hava, stres ve hastalıkların bir biçimde cildimizde meydana getirdiği değişimi izliyoruz.

Hepimizin bildiği gibi, bu kaçınılmaz son! Ama bu süreci en iyi biçimde geçirmek ve uzatmak yine bizim elimizde…

Evet “doğal ürünler” ve onlardan hazırlayacağınız “doğal maskelerle” yıllara küçük çelmeler atarak zamanın etkilerini biraz yavaşlatabiliriz! İşte bu yazımızda, işinize yarayacağını düşündüğümüz, cildi gençleştirici ve besleyici, kolay hazırlayabileceğiniz birkaç reçete vereceğiz.

Bu maskelerden sizin için en uygununu bir rutine oturtarak uygulayın. Farkı göreceksiniz.

Un Maskesi:

Biraz ılık süt, 3 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın, ılık bulamacı yüzünüze sürün. 15 dakika bekleyin. Bu maske A, B ve E vitaminleri içermekte, dolayısıyla yorgun ciltleri canlandırıcı özelliktedir.

Ballı Maske:

Bir fincanda aynı ölçüde un ve balı karıştırın, üzerine çırpılmış bir yumurta akı ilave edip iyice karıştırın. 10 dakika bekleyin. Yüzünüze ve boynunuza sürün. Bu maske A ve B vitaminleri içerir. Cilde gerginlik veren bir maskedir.

Çilek Maskesi:

Taze çilekleri çatalla ezip yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra masaj yaparak tazeleyin. Çilek C vitamini içerdiğinden cildinize gereken nemi sağlayacaktır. (Bu maskeyi şeftali ve kayısı ile de yapabilirsiniz.)

Muz-Havuç Maskesi:

Bir muzu ezin, rendelenmiş havuçla karıştırın, yüzünüze sürün. 15 dakika bekletin. Bu maske A ve B vitaminleri içerdiğinden solgun ve renksiz ciltleri canlandırır.

Kırışıklıkları önlemek için maske:

İki su bardağı süte, 5 gr. ebegümeci koyun. İyice karıştırın. 5 dakika beklettikten sonra yüzünüze sürün.

Ya da; 10 gram biberiye, 1 çorba kaşığı gülsuyunda 2 gün bekletilir. Karışım cam şişede ve karanlık bir köşede saklanmalıdır. Bu formülle yüz her gün sabah akşam silinir. Biberiyenin gerginleştirici ve canlandırıcı özelliği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek