Yıpranmış ve sağlıksız saçları önlemek

Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan yıpranmış ve sağlıksız saçları önlemek için saça uygulanabilecek bakımların yanında güneş ve denizden korumak da gerekir.

Yıpranmış ve sağlıksız saçları önlemek

Saçların görünüş üzerinde büyük etkisi var. Fakat yaz aylarında güneşin ve deniz suyunun etkisiyle, yıpranıp, sağlıksız bir hal alabilir. Doğal yöntemlerle saça bakım uygulamak, güneş ve denizle direk temasta bulunmamak bu olumsuz etkiyi yok eder.

Saçlarınız yaz aylarını sevmez

Saçlar güzelliğin ihmal edilemez unsurlarından. Özellikle yaz ayları, saçlara en çok dikkat edilmesi gereken zamanlar. Çünkü güneşin ve denizin saçlara pek olumsuz etkisi var.

Güneş, saçları ve saç derisini kurutur. Cildimiz canlı hücrelerden oluştuğu için, kızarıp acıyarak bizi uyarır. Fakat saçlar ölü hücrelerden oluştuğu için, ne kadar zarar gördüğünü hissedemeyiz. Saçlar güneş ışınları ile zayıflayabilir. Zayıfladıkları için de sağlamlığını yitirerek, hafif bir fırçalamada koparak dökülürler.

Saçların donuklaşması

Yine saçların donuklaşması da güneşin zararları arasında sayılabilir. Çünkü, saçın üzerinde bulunan dış kılıf kırılıp, meydana gelen parçacıklar çeşitli yönlere döner. Böylece ışınları yansıtamayıp, parlaklığını kaybeder. Güneş, saçları okside ederek çeşitli renklere döndürebilir ve saç tellerinin kırılmalarına, kepeklenmelere neden olur.

Deniz suyunun da saçlara zararları

Sadece güneşin değil, deniz suyunun da saçlara zararları büyük. Deniz suyu, saçları kalınlaştırıp, boyalı saçların rengini döndürür. Saçın doğal yapısında bulunan nem de, deniz suyunda bulunan tuz tarafından emilip kuru bir hal kazanır. Suyun ani ısı değişiklikleri ve nem saçları tahrip eder.

Saçlar yıkanır yıkanmaz güneşe çıkılması, saçta bulunan suyun birdenbire buharlaşarak koruyucu kılıfının ortadan kalkmasına neden olur. Plajda güneşlenirken eğer kafanızı direk olarak kumla temas ettirirseniz, bu da saç derisini tahrip eder.

Saçlarınızı doğal yöntemlerle koruyun

Kozmetik ürünlerin yanı sıra doğal yöntemlerle de saçların korunması mümkün. Reçine yağı, badem yağı veya zeytinyağı konmuş bir kabı, içinde kaynar su bulunan başka bir kabın içine oturtun. Isınan yağı saç derisine sürün. Parmakların ucuyla yavaş yavaş emdirin. Saçların ucunu da tepede toplayıp, yağlanmasını sağlayın. Hafif nemli bir havluya saçınızı sarın. Bu arada, havluyu bir-iki kez sıcak suya batırıp çıkarın. İyice sıkıp tekrar başınıza sarın. Yarım saat sonra, saçınızı bol suyla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek