Yiyeceklerdeki katkı maddeleri çocukları yaramaz yapıyor

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, çocukların çok sevdiği abur cubur yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri küçük çocuklarda yaramazlığa ve hiperaktifliğe olmalarına yol açabiliyor.

Gıda Komisyonu için çalışan araştırmacılar Isle of Wight’ta, üç yaşındaki 277 çocuk üzerinde beş farklı katkı maddesinin etkilerini inceledi. İncelenen maddeler tartrazin (E102), E110, E122, E124 ve koruyucu Sodium Benzoat (E211) adlı gıda boyalarıydı. Katkı maddeleri çocuklara tek bir içecekle verildi. Araştırmada kullanılan dozlar yaygın olarak satılan gıdalardakine benzer orandaydı.

Çocuklar için çok zararlı
Araştırmacılara göre, ebeveynlerin çoğu, çocuklarının davranışlarında dikkat çekici değişiklikler olduğunu dile getirdi. Gıda Komisyonu’nda görevli beslenme uzmanı Annie Seeley ‘Boya maddeleri bu besinleri özellikle çocuklar için cazip hale getirmek amacıyla kullanılıyor. Bu araştırmada deneye tabi tutulan boya maddeleri de çocuklara yönelik, tanınmış gıda ürünlerinde kullanılıyor’ diye konuştu. Bulgular sonucunda bu maddelerin çocuklara yönelik yiyecek ve içeceklerden kaldırılması yönünde telefonlar geldiğini öne sürdü.

Gıda Komisyonu’ndan bir sözcü ‘Piyasada çok sayıda ürün var. Hangilerini alacaklarına karar vermesi gerekenler sonuçta ebeveynler’ açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek