Yolculuk esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Tatilinizin başlangıç noktası olan yolculukta, çeşitli nedenlerle rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Alacağınız basit önlemlerle, bunları kolayca atlatmanız mümkün.

Şimdi, yolculuk sırasında olası rahatsızlıklara bir göz atalım: Basınç farkı; üst solunum yollarında iltihap, alerji ve sinüzit problemi olan hastalarda şiddetli baş ve kulak ağrısına neden olabilir. Esneme, burnu tıkayarak yutkunma, sakız çiğneme gibi yöntemler faydalı olabilir. Damar iltihabı (tromboflebit) olan hastalar, uçuş sırasında bacak egzersizleri ve sık sık 1-2 dakikalık yürüyüşler yapmalıdır. Kalp krizi geçirmiş hastaların, 6 haftadan önce uçak yolculuğuna çıkmaları sakıncalıdır. Hafif yüksek tansiyonu olan hastalar, uçak yolculuğundan etkilenmemekle birlikte, uçuş stresinden kaynaklanan aşırı heyecanlanmalara karşı sakinleştirici kullanabilir.

Ekonomi sınıfı sendromu
Sürekli ilaç kullanan hastalar, ilaçlarını mutlaka yanlarına almalı, bagaja vermemelidir. Uzun süren uçak ve otobüs yolculukları sırasında hareketsiz kalmak, toplardamarlarda dolgunluğa yol açarak, bacakta pıhtı oluşmasına neden olabilir. Bu pıhtı yerinden oynayıp akciğerleri tıkadığında, ölümcül sonuçlar doğabilir. Özellikle 40 yaş üzerindekiler, varisi olanlar, sigara içenler, sigarayla birlikte doğum kontrol hapı kullananlar, hamileler, yakın zamanda karın ve bacak ameliyatı geçirenler, normalden fazla kilolu insanlar, ekonomi sınıfı sendromu için riskli grup içinde yer alır. Yolculuktan hemen önce 1 Aspirin alınması ve her 2 saatte bir araç içinde küçük yürüyüşler yapılması fayda sağlayacaktır.

Zaman farkı şikâyetleri
Ülkeler arasında yaşanan zaman farkından dolayı, yeme ve uyku düzeni bozuklukları ortaya çıkabilir. Başlıca etkileri, terleme, halsizlik ve hazımsızlıktır. Yolculuk sırasında bol bol su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak, 45 dakikadan fazla uyumamak, mümkün olduğunca gün ışığında kalmak, zaman farkından doğan rahatsızlıkları azaltır.

Araç tutması
Yolculuk sırasında, denge sisteminin görsel ve işitsel olarak aşırı uyarılması sonucu araç tutması meydana gelebilir. Yaşın küçülmesi ve içinde bulunulan aracın küçüklüğü, taşıt tutması riskini artırır.

Araç tutmasının çaresi var mı?
Yolculuk sırasında hafif sulu gıdalar alınmalı ve alkol tüketilmemelidir. Güneş gözlüğü ve bir objeye konsantre olmak, taşıt tutmasını azaltır. Otomobilde en az sallanan ön koltukta, otobüste orta kısımda, gemide orta alt kısımda ve uçakta kanat bölgesinde oturmak faydalıdır. Araç tutmasına karşı, yolculuktan hemen önce ilaç da alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek