Yüksek ısı farkları hücreleri zayıflatıyor

Bazı bölgelerde evin içi ile dışarısı arasındaki neredeyse 50 dereceye varan ısı farklılıklarının solunum yollarındaki hücreleri adeta şok ettiği bildirildi.

Isı farkı nedeniyle şoka giren hücrelerin fonksiyonlarını yitirmesi sonucu; gribal enfeksiyon, sinüzit, faranjit, zatürree gibi solunum yolu hastalıklarının ortaya çıktığı belirtildi.

Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ayhan Yiğit, solunum yolu hastalıklarında artış yaşandığını belirtti

Burundan nefes alın

Konu ile ilgili uzun süredir çalışmalar yürüten Dr. Yiğit, şunları söyledi:

“Evinden dışarı çıkan bir kişi, aniden 20 derece ile eksi 30 derece arasındaki 50 derecelik ısı farkına maruz kalıyor. Bu fark, kişi nefes aldığında, solunum yollarındaki hücreleri adeta şok ediyor. Hücreler; nemlendirme, ısıtma, zararlı mikroorganizmaları süzme gibi fonksiyonlarını yitiriyor.

Normalde hastalıklara neden olmayan mikroorganizmalar bile, gücünü yitirmiş bu hücrelere yerleşerek, solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Solunum yolu hücrelerini, aşırı ısı farkından koruyabilmek için burundan nefes alınmasının yararı olur.

Ağızdan alınan nefes direkt olarak hücrelerle temas ediyor ve hücreleri daha fazla ısı farkına maruz bırakıyor. Ancak burundan nefes alındığı takdirde, hava, solunum yoluna gelinceye kadar bir miktar ısınır. Ayrıca, bu tür durumlarda atkı kullanması da soğuk havanın şiddetini azaltır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek