Yüzdeki yaşlanmayı önleme yöntemleri

Artık kırışıklıklar, sihirli iğnelerle yok ediliyor. Emel Sayın, Filiz Akın gibi pek çok ünlünün yaptırdığı kollajen iğnelerle pek çok kadın ve erkeğin korkulu rüyası kırışıklıklar yok olurken, gergin, parlak ve genç bir cilde sahip olunuyor. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan çizgiler kimine göre olgunluk, kimine göre ise yılların acımasız izleri olarak görülüyor. Bazıları bunlardan mutluluk duyarken, pek çok kadın için yaşlanmak, ‘işinin bitmesi’ ve ölüm ile aynı anlama geldiğinden bir an önce kurtulunması gereken bir zulüm olarak görülüyor.

Ciltteki kırışıklıkların nedeni her ne kadar yaş denilse de, aynı yaşta olan iki kadından birinde az, birinde çok kırışık olmasının sebebini uzmanlar, uykusuzluk, stres, alkol, sigara, çok sık kilo değişimi, bilinçsizce güneş ışığına maruz kalma gibi nedenlere bağlıyorlar.

Neden oluyor?
Yüzdeki deriyle ilgili yaşlılık belirtileri genellikle 30’lu yaşlarda başlıyor. Özellikle üst göz kapağında sarkma, göz çevresinde çizgiler, burun ve yanak çizgilerinin belirginleşmesi şeklinde ortaya çıkan kırışıklık ve çizgiler, 40’lı yaşlarda daha da derinleşen çizgilere, alın ve kaş bölgesindeki çizgiler ekleniyor. 50’li yaşlar ise kırışıklıkların boyun çevresine ilerlediği yaşlar. Çene sarkmaya, burun ucu düşmeye başlıyor. 60’lı yaşlarda ise bütün yüz derisi, deri altı yağ dokusu incelmeye ve sarkmaya başlıyor. Yani yerçekimi kanunu kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

Neler yapılabilir?
Yüzdeki yaşlanmayı önlemek için pek çok yöntem var. Kozmetik ürünleri ve estetik cerrahi bu konuda sürekli yeniliklere imza atıyor. Ancak problem hangi düzeyde ise, o düzeye yönelik bir tekniğin uygulanması, sonucun başarısında önemli bir rol oynuyor. Sizin probleminiz yağ ve kas tabakasında ise yani ciltte aşırı gevşeme, sarkma varsa krem, serum ya da peeling kullanmanızın hiçbir faydası olmayacaktır. Op. Dr. Fevzi Yavaş, dermis denilen ve protein yapıdaki kolajeni içeren, kolajen liflerin derimizin iskeleti gibi olduğunu, bu tabakada bulunan doğal kolajenin yaşlanma ve diğer nedenlerle azalmasının, derinin gergin durması için desteği azaltacağını söylüyor. Haliyle bu durumda da kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlıyor.

Dr. Yavaş, bu çizgilerin altına dolgu görevi yapması ve oradaki kolajen yapımını aktive etmek için kalojen injeksiyonları yapılabileceğini belirtiyor. Bu tedavinin iyi tarafının ayakta, kuaföre gider gibi kolay bir şekilde ve kısa sürede yapılması olduğunu belirten Fevzi Yavaş, kırışıklıklar ve tedavi yöntemlerini de şöyle özetliyor:

– Krem, peeling, serum, ampuller, maskeler vb. Cildin en üst tabakasındaki çok yüzeysel kırışıklıkları önler ve daha çok cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

– Kolajen, yağ injeksiyonu ve dokukokteyli, restylene vs. Cildin kolajen içeren dermis tabakasında oluşan orta derinlikteki ve yüzeysel kırışıklıkları gidermede, yüzdeki çukur alanları ve dudak kalınlaştırmada uygun.

– Lifting (germe) operasyonları: Yaşlanmaya bağlı yağ ve kas tabakasında azalma ile oluşan gevşeme ya da sarkma için kullanılan bir yöntem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek