Zayıflamanın sırları

Fazla kilolarından şikâyet edenlerin zararlı alışkanlıklarını fark edip değiştirmek için çabalamaları ve zayıflamanın sırlarını bilmesi gerekiyor.

Uzun süreli hareketsizlik ve ihtiyaçtan fazla kalori alımı hayatımıza fazla kilolar olarak yansımaktadır. Bu gibi durumlarda kilo vermek isteyen ve bunun için kararlı olanlar öncelikli olarak yaşam tarzı üzerinde önemli değişiklikler yapmalıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için de nelerin yapılacağına karar vermek, her ne olursa olsun verilen kararın arkasında durmak ve gerekiyorsa bunun için uzman desteği almak gerekiyor.

Zayıflamak için önemli ipuçları

Kuşkusuz birçoğumuz daha önce defalarca diyet yapmak için yola koyulmuş ve herhangi bir nedenle bu diyetleri bozarak girişimlerimizde başarısızlıklarla karşılaşmışızdır.

Uzmanlar, günlük yaşamda alışkanlık haline gelmiş bazı zararlı, gereksiz veya faydasız unsurun farkına varıp bunları değiştirmek için çaba göstermenin fazla kilolardan kaynaklı sorunları çözeceği görüşünde.

İşte fazla kilolardan kurtulmak için değişime başlayabileceğiniz alışkanlıklarınızdan bazıları…

Kahvaltıyı ihmal etmemelisiniz

Şüphesiz sabah toplu taşıma aracına yetişebilmek, trafiğe yakalanmamak gibi birçok nedenden ötürü sabahları kahvaltı yapmaya fırsat bulamıyoruz. Oysa uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar kahvaltı yapmayanların kilo verme konusunda yapanlara göre daha şanssız olduğunu ortaya çıkardı. Bu nedenle ne yapıp edip sabahları kahvaltı yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Beslenme günlüğü tutun

Şüphesiz yediğiniz fakat yememeniz gereken bazı zararlı yiyecekler veya atladığınız öğünler, ideal kiloda kalmaya vurulan darbelerin başında geliyor. Bu nedenle hem öğün atlamamak hem de yenmemesi gereken besinlerden uzak durmak için bir beslenme günlüğü tutmak oldukça yararlı olacaktır. Beslenme günlüğünüze her gün ve her öğün yediğiniz yiyecekleri ve miktarını not edin. Bu uygulama sayesinde hem daha fazla yemeyi önlemiş olacaksınız hem de beslenme düzeninizin dışına çıkmayacaksınız.

İstikrarlı yürüyüşler yapın

Hem çalışma koşullarından hem de yoğunluk ve yorgunluktan kaynaklı hareketsizlik sorunu kilo artışını tetikleyen etkenlerden birisidir. Hareketsizliğin önüne geçip vücudunuzu tembellikten korumalı ve fazla kiloların çeşitli hastalıkları tetiklemesine de mani olmalısınız. Uzmanlar, hareketsizliği önlemek ve hareketsizliğin zararlarından korunmak için her gün ortalama 10.000 adımlık yürüyüşler yapmayı tavsiye ediyor.

Porsiyonlarınızı küçültün

Normal şartlar altında yenen yemek miktarları vücudun ihtiyacından çok daha fazladır. Bu durum, göz ve ruh doygunluğunun, fiziksel doyma hissinin önüne geçtiğini ve bu hissi yönlendirdiğini gösteriyor. Bu durumun olumsuz etkilerini azaltabilmek için yapılması gereken en mantıklı ve kolay tercih porsiyonları mümkün olduğunca küçültmektir. Aşırı kilo sorununun önüne geçebilmek için porsiyonları yarıya indirip beraberinde daha çok sebze, meyve ve salata tüketmek iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Katı diyet programlarından uzak durun

Diyet programlarının başarısız olmalarının bir nedeni de sevilen yiyeceklerden mahrum bırakan diyet listelerinden oluşmalarıdır. Bunun önüne geçmek için çok katı diyet programlarından uzak durmak gerekiyor. Kısa sürede ani değişimler yerine yapılacak yaşam tarzı değişikliklerini benimsemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek