Aşkın ömrü sevdadan sevgiye geçişle uzuyor

Uzmanlar, uzun süreli ilişkiler için sevdanın zamanla sevgiye dönüşmesi gerektiğini, aksi halde çiftler arasında meydana gelebilecek küçük anlaşmazlıkların ilişkilerin sonunu hazırladığını belirtiyor.

Bazı çiftler vardır, günün her anında birlikte olmak isterler. Sürekli el ele göz göze dolaşırlar. Bunlar, kelimenin tam anlamıyla “sevdalı” çiftlerdir.

Gerçekte bütün aşklar böyle başlar; kadınla erkek arasında, başka her şeyi dışarıda bırakan bir elektrik akımı olur. Bu şiddetli, ama aynı zamanda dayanıksız, kolayca zedelenebilir bir duygudur. İşte burada, sevda ile sevgi arasındaki fark ortaya çıkar.

Bir ilişkinin hem uzun süreli hem de doyurucu olabilmesi için, sevdanın zaman içinde sevgiye dönüşmesi gerekir. Çünkü sevda, şiddetli olduğu ölçüde kısa süreli bir ilişkidir ve bir sevgi temeli olmadığı takdirde de kolayca eskiyip yok olabilir.

Her şeyi paylaşırlar

Sevdalı çiftler, bütünüyle kendilerine ait olan özel bir dünyada yaşarlar. Kadın-erkek ilişkisinin her zaman değilse bile çoğu zaman aşkın dışında sonuçları da olduğunu bilerek davranırlar.

Daha da önemlisi, birbirini sevmenin, birbirinden başka şeyleri de sevmek demek olduğunu bilirler; sadece kalplerini değil, iş yaşamlarını, gençlikleri kadar yaşlılıklarını da paylaşırlar.

Sevdadan sevgiye geçiş, ancak ilişkilerine sorumluluk katan kişilerce gerçekleştirilebilir. Sevdada insan sadece sahip olduğu şeyi sever; sevgiyse insanı dünyaya açar, paylaşmayı öğretir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek