Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Bebeğin ateşini düşürmek, evde yapılacak bazı kolay ve basit işlemlerle mümkün olabiliyor.

Anne babaların telaşa kapılmasına neden olan bebeklerde görülen yüksek ateşi düşürmek için bazı önerileri kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Süzme yoğurtlu boyun sargısı

Hem boğaz ağrısına, hem yutkunurken yaşanan ağrılara hem de ateşli soğuk algınlıklarında birebir. Yapılışı ise oldukça kolay…

Temiz bir bezin orta kısmına bir parmak kalınlığında süzme yoğurdu sürün ve bezi üzerine katlayın. Yoğurtlu bezi örneğin kaloriferin üzerinde biraz ısıtın. Sonra boynun etrafına koyup üzerini kalın bir atkıyla sarın. 1 -2 saat bekletin.

Bebeğin ateşini düşürün

Her bir bacak için temiz bir bezi, su dolu bir kâsede ıslatın, sıkın ve çocuğun baldırlarına sarın. Üzerine kuru bir bez koyun ve ayaklarına kalın çoraplar giydirin. Sargıları 10 dakikada bir değiştirin.

Göğüs kafesine patatesli sargı

Bu yöntemle hem öksürüğü hem de bronşları rahatlatabilirsiniz. Yıkanmış, kabukları soyulmamış ve haşlanmış 3-5 patatesi uzunlamasına açtığınız temiz bir bezin üzerine dizin ve onları elinizle üzerine basmak suretiyle ezin. Patatesleri bezle paketleyin ve mümkün olduğunca sıcak bir şekilde göğüs kısmına yerleştirin. Elinizle patateslerin çok sıcak olup olmadığını kontrol edin. Üzerine başka temiz bir bez ve onun üzerini de bir atkıyla sarın. İki saat bekletin.

Karın bölgesine sargı

Buraya uygulanan sargı ile ishal, gaz veya sancıları giderebilirsiniz. Çocuk büyük bir havluya sırtüstü uzandıktan sonra suyu iyice sıkılmış nemli, sıcak temiz bir bezi karnına koyun. Sıcak bezin üzerine başka kuru bir bez yerleştirip üzerini üçüncü ve daha kalın bir bezle sarın. Sardıktan sonra dilerseniz çocuğunuza eşofman alt giydirin. Böylece sargının kaymasını önlemiş olursunuz.

Öneri: Bezi su yerine sıcak ıhlamurlu suda ıslatırsanız daha yararlı olur. Sargıyı 15 – 20 dakika kadar bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek