Doğal cilt ve saç bakım reçeteleri

Hep bebek gibi ve kusursuz bir cilde sahip olmak isteten biz hanımlar; çoğu zaman cildimizdeki siyah noktaların, sivilce ve kırışıklıkların güzelliğimizi gölgelemesi nedeniyle strese gireriz, moralimiz bozulur. Oysa evinizde kendi başınıza ve doğal malzemelerle uygulayabileceğiniz bakımlarla bebek gibi yüz ve cilde sahip olabilirsiniz.

– Cansız saçlar için krem

Malzemeler: Yumurta sarısı, rom, adaçayı yağı.

Hazırlanışı: Derin bir kapta yumurta sarısını, bir kaşık romu ve 4 damla adaçayı yağını iyice karıştırın. Bu karışımı, şampuanla yıkanan ve durulanan temiz saçlara uygulayın. Yaklaşık on dakika bekledikten sonra da ılık suyla durulayın.

Ne işe yarıyor: Yumurta sarısının saçlar üzerinde yarattığı yumuşatıcı etki onların çok daha kolay taranır hale gelmesini sağlıyor. Romun içerdiği alkol dezenfektan özelliğiyle saç derisini rahatlatıyor. Adaçayı yağının ise arındırıcı etkisi var. Kısaca, hazırladığınız bu kremle saçlarınız daha yumuşak ve ipeksi oluyor ve tararken de zarar görmüyor.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Bu karışımın haftada bir kez veya iki kez kullanılması uygun.

– Saç maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı bal, bir limon.

Hazırlanışı: 2 yemek kaşığı balı bir limondan elde ettiğiniz suyla karıştırarak saç maskenizi hazırlayabilirsiniz. Maskeyi kuru saçınıza sürüp 10 dakika beklettikten sonra saçınızı iyice durulayın. Maskenin ardından saçlarınız dolgun ve parlak bir görünüm kazanacak.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Bu karışımın haftada bir kez veya iki kez kullanılması uygun,

– Yüz için nemlendirici maske

Malzemeler: Yumurta sarısı, süt.

Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın, üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin. Ardından kağıt mendille silerek temizleyin. Daha sonra, sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Ne işe yarıyor: Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa bu maske sizin için birebir. İçinde bulunan yumurta sarısı cildinizi beslerken, süt nemlendirecek, yumuşaklık verecek ve sıkılaştıracak.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Haftada bir kez uygulamak yeterli.

– Siyah noktaları önleyen karışım

Malzemeler: Limon suyu, yoğurt.

Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin.

Ne işe yarıyor: Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

– Sivilceler için karnabahar

Malzemeler: Karnı bahar, zeytinyağı.

Hazırlanışı: Sekiz adet karnı bahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile beraber mikserden geçirin. Karışımı, problemli bölgeler üzerinde daha yoğun olacak şekilde yüzünüze yayın, on dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin.

Ne işe yarıyor: Karnı bahar yapraklarının temizleyici fonksiyonu vardır.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Haftada bir ya da iki kez.

– Kırışıklara karşı maske

Malzemeler: Kaymak, elma.

Hazırlanışı: Bu maskeyi hazırlamak için soyulmuş bir elma ve üç kaşık kaymağı mikserle bir kaç dakika karıştırmanız yeterli. Karışımı cildinize yaydıktan sonra temiz bir bezle yüzünüzü kapatın.

Ne işe yarıyor: Kaymak cildi yumuşatır, nemlendirir ve cilde elastikiyet kazandırır. Kırışıklara karşı da etkilidir. Elma ise cildin diri kalması için önemli etken.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Haftada bir kullanabilirsiniz.

Önemli not: Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakıp egzersize başlamanız bunların hepsinden daha güçlü bir etki yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek