Eklem ağrılarına karşı kuşburnu mucizesi

Kireçlenmenin yol açtığı eklem ağrılarından şikâyetçi iseniz, çözümü bir de doğada arayın. Danimarkalı bir doktorun yaptığı araştırmaya göre, her gün düzenli olarak kuşburnu kapsülü almak ağrıları azaltıyor.

Kuşburnunun çekirdeğinde ve kabuğunda bulunan bir maddenin iltihabi reaksiyonu durdurduğu yolunda bulgular var.

Dünya Osteoartrit Araştırma Birliği Türkiye Temsilcisi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nın Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Cihan Aksoy, kuşburnunun eklem ağrıları üzerindeki tedavi edici gücüne yönelik soruları yanıtladı.

– Kuşburnu eklem ağrılarına nasıl iyi geliyor? Özellikle hangi tür eklem ağrılarında yarar sağlıyor?
– Danimarkalı Doktor Kaj Winter, kuşburnunun eklem ağrıları üzerindeki etkisi hakkında bir araştırma yaptı ve bu araştırmasını geçtiğimiz günlerde Prag’da düzenlenen Dünya Osteoartrit Araştırma Birliği Kongresi’nde bizlerle paylaştı.

Kuşburnunun çekirdeğinde ve kabuğunda bulunan bir maddenin iltihabi reaksiyonu durdurduğu yolunda bulgular var. Bu, hâlâ araştırılıyor. İlk yapılan çalışmalarda, kireçlenmelerde kullanılmış. Eklem kıkırdağı yıkımını azaltıp azaltmadığını ise henüz bilmiyoruz.

Kapsül kullanın

– Bilinen başlıca yararları neler?
– Kuşburnu tozu, eklem ağrıları olan hastalarda iyileşmeyi destekliyor. Kireçlenme belirtilerinin iyileşmesine yardımcı oluyor ve kireçlenmenin neden olduğu ağrıları azaltıyor. Günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesini sağlıyor. Kireçlenmeli hastalarda, kalça eklemlerinin iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kuşburnunu çay olarak mı, yoksa kapsül şeklinde mi tüketmek gerekiyor?
– Kuşburnu çay olarak tüketildiği zaman, eklem romatizmaları üzerinde etkisi kalmıyor. Isıtıldığı an etkinliği ve protein yapısı gidiyor. Kuşburnunun kabuğu ve çekirdeğinden elde edilen madde, ısı sonucunda bozuluyor. Soğuk suda ise özü çıkmıyor. Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda kuşburnu çayı işe yarayabilir ama eklem ağrılarında iyileştirici etkisi olmaz.

Eklem romatizmalarında steril şartlarda hazırlanmış, dondurulmuş kapsülleri öneriyoruz. Bir kapsüle üç kuşburnu sığar ve günde altı kapsül almak yeterlidir. Özellikle üçüncü haftadan sonra ciddi iyileşmeler görülüyor. Bir kür üç-dört ay sürüyor, sonra bırakılıyor.

İlaç gibi yan etkisi yok

– Kuşburnunu alternatif tıbbın önemli silahlarından biri olarak kabul edebilir miyiz?
– Ben alternatif tıp kavramına inanmıyorum. Tıbbın alternatifi yoktur. Hekimlere öğretilen modern tıptır. Hekimler hastalarının ruhen ve bedenen iyileşmelerini sağlar. Tıp eğitimi içinde öğrenciler, fitoterapiyi (bitkilerle tedavi) öğrenmez. Oysa bir doktor kuşburnu, avokado ya da soyanın etkilerini bilmelidir. Doktorlar bunu öğrenmiyorlar, sonra da onlara alternatif geliyor. Geçmişte eklem romatizması ile mücadelenin tek yolu ilaçlardı. Ancak bunlar bilinçsizce kullanıldıklarında, mide kanaması gibi birtakım problemlere yol açabiliyor. Hatta bazen ölüm gibi yan etkiler bile görülebiliyor. 2000’li yılların başında eklem romatizmasından ölüm oranı, meme ya da rahim kanseri kaynaklı ölümlerden çok daha fazlaydı. Bu hastalıkla mücadelede kuşburnu gerçekten çok etkili.

Üstelik kuşburnunun bilinen veya gözlenen bir yan etkisi yok. Destek tedavi ile modern yöntemlerden şaşmadan, sentetik ilaçların azaltılabileceğimi gördüm. Kuşburnu, hastaların birden fazla tedaviye girmesinin de önüne geçiyor.

“Eklem ağrılarına karşı kuşburnu mucizesi” için 2 cevap

  1. Doğadan gelen sağlık herkesin yüzyıllardır inandığı ve tespit edilmiş birer gerçek . Kuşburnunun yanında bir çok mucizevi bitki de var ağrı tedavisinde özellikle eklem ağrıları bel ağrıları gibi. Bunlardan en iyileri , biberiye, zencefil , menthol ve japon nanesi bitkileri bu bitkilerin gerek yetiştirilmesi gerekse hasat zamanları ve sonrasında saklanmaları oldukça zor ve zahmetli piyasada Perozin isminde bir krem var muhteşem tek keilmeyle. Organik sertifikalı ve Avrupadan ithal sizin anlayacağınız merdiven altında imal edilen ya da aktarlarda saklanma koşulu ne bilmediğimiz şekilde değil Perozin kremle hayata yeniden merhaba diyeceksiniz

  2. İyi günler,

    Kalça kemiği iltihabı- romatizmasına kuşburnu kapsülü iyi gelirmi? Tedavi edermi? Kuşburnu kapsülü tazesindenmi kurusundanmı hazırlanmalı?
    Kapsülleri nasıl hazırlamalıyız? Tarifini verirmisiniz?

    İyi günler,
    Kadriye Keçeci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek