Evliliğinizin ömrü ne kadar?

İnsanların sorunlarını çözme tarzı, matematiksel olarak saptanabiliyor. Bu değerlendirme sonucunda da evliliklerin ne kadar süreceği hesaplanabiliyor.

Dünyaca ünlü matematikçi John Gottmann, evliliğin ömrünün matematiksel olarak hesaplanabileceğini kaydetti. Gottmann’ın formülü ise, evli çiftlerin tartışırken sergiledikleri tavırlara dayanıyor.

Gottmann, insanların sorunları çözme tarzının, matematiksel olarak ya da basit bir grafikle ifade edilebildiğini kaydetti. Gottmann, değerlendirme sonucunda, evliliğin uzun sürüp sürmeyeceği ya da sona erip ermeyeceğinin hesaplandığını belirtti.

İstikrarlı çiftler

İstikrarlı ilişkilerin üçe ayrıldığını belirten Gottmann, birinci gruptaki çiftlerin tartışmaktan kaçındığını ifade etti. Gottmann, bu evliliklerin duygusal olmadığını, fakat uzun yıllar sürdüğünü kaydetti.

Kavga edenler

İkinci gruptaki çiftleri duruşma salonundaki avukatlara benzeten Gottmann, “Bu kişiler yere düşen bir şapka için bile kavga edebilirler” diye konuştu. Bu evliliklerin de genel olarak, sürekli ve şiddetli kavgalara rağmen uzun sürdüğü belirtildi.

‘Seçerek’ tartışanlar

Üçüncü gruptaki çiftlerin ise birbirlerini dinlediğini, karşısındakinin fikrine saygı duyduğunu ve çok ender kavga ettiğini söyleyen Gottmann, “Bu kişiler, hangi konuda kavga edeceklerini seçerler” diye konuştu.

Kısa süreliler

Farklı gruplardan insanların evliliklerinde durumun zorlaştığını belirten Gottmann, örnek olarak, ikinci gruba mensup çok sık kavga eden bir kişinin, birinci grupta kavga etmekten kaçınan bir kişiyle evlenmesini gösterdi. Gottmann’a göre, bu tür evlilikler hüsranla sonuçlanıyor.

Vücut dili

Araştırmada sadece davranışları değil, vücut dilini ve mimikleri de değerlendirdiğini ifade eden Gottmann, kavga sırasında hırs, kabalık ve düşmanlığa eksi puan, espri ve sevgi dolu yaklaşıma da artı puan verdiğini, bu verileri de grafikte bir eğri olarak gösterdiğini kaydetti.

Bir çiftin eğrisinin, grafikte belirlenen sıfır noktasından hızla aşağıya doğru iniyorsa, bu çiftin 5-6 yıl sonra boşanacağını söyleyen Gottmann, eğrinin yavaş düşmesi halinde 16 yıl içinde ayrılık beklendiğini belirtti. Gottmann, bu formülün yüzde 94 oranında başarılı olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek