Saçlarınıza ışıltı kazandıran öneriler

Kurumuş ve yıpranmış saça sıcak yağ, ince ve kırılan saçlara ise Hint yağı tedavisi öneren uzmanlar, saçlara ışıltı kazandırmak için ise zeytinyağı ve bal ile bakım yapmayı tavsiye ediyor.

Doğa ana, saçlarınız için de birbirinden özel ve kolay bakımlar sunuyor. İşte saçları parlatan, canlılık kazandıran ve kolay şekil almasını sağlayan birbirinden kolay bakım önerileri…

Besleyici maske

Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemi, zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınızı beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın.

Zeytinyağı ve bal

Yarım çay fincan yeşil zeytinyağıyla, bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayın ve bir kaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza ovarak yedirin. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmesini sağlayın. Karışımı başınızda yarım saat beklettikten sonra, saçlarınızı bol suyla yıkayın. Bu işlem, koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlar.

Hint yağı mucizesi

Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınıza yedirin. Tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya bastırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Bu tedavi, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlar için birebir.

Yumurta da iyi geliyor

Yumurta ile yapılacak protein tedavisi hemen hemen her tür saç için uygundur. İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı sirke, mümkünse elma sirkesi ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürüp 15- 20 dakika bekleyin. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa sürede canlandığını fark edeceksiniz.

Koyu renklilere…

Koyu renk saçlı kişilerin uygulayabileceği bir başka bakım yöntemi ise aşağıda anlatılan bu karışımdır. Su kaynayan bir tencerenin içine daha küçük bir kabı oturtun. Yarım fincan ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kapta eritin. Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar sudan alın ve karışımı çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı alarak buna 1 çorba kaşığı su katın ve karıştırın. Sıvıyı saçınıza sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından saçınızı yıkayın. Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

Mayonez nemlendiriyor

Kuru saçların en büyük ihtiyacı, saç derisinin tıkanmış olmasından dolayı kaynaklanan yağ eksikliğidir. Bu açığı gidermek için mayonez tedavisi öneriliyor. Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı karıştırarak çırpın. Bu karışımı baş derinize ovarak iyice içirin. Ardından saçlarınızı tarayarak bütün karışımın saçlarınıza eşit yayılmasını sağlayın. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı yıkayarak durulayın. Bu tedavi baş derisine nem kazandırılmasına yardım eder, kuru saçın yağla beslenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek