Sağlıklı yaşam için altın öneriler

Uzmanlar sağlıklı yaşam için sarımsağı eksik etmeyin derken, sık sık balık yemeyi ve egzersiz yapmayı öneriyor. İngiliz uzmanlar hastalıklardan korunmak ve sağlık yaşamın sırlarını açıkladı.

İngiltere’nin yüksek tirajlı The Independent gazetesinde yayınlanan sağlık ipuçları listesinde günde bir diş sarımsak yemek, sık sık balık tüketmek, kansere karşı koruması için selenyum almak, daha fazla su içmek gibi öneriler yer alıyor.

Her gün bir diş sarımsak yiyin: Sarımsak vücuttaki hastalık sebebi olabilecek kimyasalların seviyesini yüzde 48 azaltırken, beynin yaşlanmasını önlüyor, kolesterolü düşürüyor.

Egzersiz: Günde bir kilometre yürüyüş ya da haftada üç kez hafif egzersiz kalp hastalığı riskini düşürüyor.

Kepekli ürünler kanserden korur: Haftada dört kez kepek içeren ekmek, makarna ya da kabuklu pirinç tüketmek kanser riskini yüzde 40 azaltıyor.

Sebze-meyveyi eksik etmeyin: Sebze-meyve, özellikle de domates, kırmızı üzüm, brokoli yiyenlerde kalp krizi, kanser ve şeker hastalığı riski düşüyor.

Ayaküstü yemek: Hamburger, patates gibi yiyecekleri tüketmeden önce kalp hastalıklarının üçte birinin bu yiyecekler yüzünden ortaya çıktığını hatırlayın.

Bel ağrısına çalışma iyi gelir: Bel ağrısı normal aktivitelerine devam ettiğinde daha çabuk iyileştiğini gösteriyor. Fazla zorlamamak koşuluyla hareket yatmaktan daha iyi geliyor.

Sofrada balık olsun: Düzenli olarak balık yemek kalp riskini azaltıyor, ayrıca balıkta bulunan yağlar bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Tuzu azaltın: Fazla tuz felce ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarı diyen uzmanlar günde 5 gramdan fazla tuz tüketilmesini sakıncalı buluyor.

Kahve: Günde iki fincan kahve kolon kanseri riskini yüzde 25, safra kesesi taş riskini yüze 45 azaltıyor. Fazla tüketilmesi yüksek tansiyona neden olabiliyor.

Çaya devam: Uzmanlar, bol bol çay içenlerin kalp krizinden ölme riskinin yarı yarıya azaldığını belirtiyor.

Şok diyetler: Haftada üç kilo vermeyi vaat eden diyetlerden uzak durun. Kilo vermek istiyorsanız bunu hafta değil uzun vadede yapmaya çalışın.

Aşırı kiloya dikkat: Kilolu insanların aldıkları her yeni kilo ömürlerini 20 hafta kısaltıyor. Kiloları vermek kalp, kanser, eklem iltihabı hastalıklarından koruyor.

Selenyum: Kansere karşı doğal bir koruyucu olan selenyum fındık, fıstık, balık, tahıl gibi ürünlerde bol miktarda bulunuyor. Bunlar kanser riskini azalıyor.

Kolesterolü düşürün: Egzersiz yapmak ve yağı, tuzu azaltmak kolesterolü düşürüyor, bu da kalp krizi ve felçten korunmanızı sağlıyor.

Mucize ilaç aspirin: Ağrı kesici olarak aldığımız aspirin bizi kalp hastalığı, felç ve kanserden koruyor.

Düzenli seks bağışıklığı güçlendirir: Haftada dört kez seks yapmak, gripten koruyan Iga maddesini artırıyor. Ayrıca bu kişiler on yıl daha genç görünüyor.

Rahatlamayı öğrenin: Sosyalleşerek, hobi edinerek rahatlamak ruh sağlığına iyi geliyor. Haftada üç kez rahatlatıcı egzersiz stres ve depresyonu önlüyor.

Sigaraya hayır: Sigarayı bırakmak artık kolay, akupunktur vs. gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ağız kokusu: Kokuya yol açan hastalıkları önlemek için günde iki kez fırçalama ve gargaranın yanı sıra havuç gibi lifli yiyecekler yemeyi öneriyor.

Şarkı söyleyin: Şarkı ruh ve beden sağlığına iyi geliyor ve insanı rahatlatıyor, nefes egzersizi yerine geçiyor, depresyona iyi geliyor hatta ömrü uzatıyor.

Sağlıklı sinüsler için mırıldanın: Mırıldanarak şarkı söylemek de sinüsleri açıyor, sinüziti önlüyor.

Uykusuzluk: Bağışıklık sisteminin iyi çalışmasında etkili oluyor. Yetersiz uyku konsantrasyon eksikliğine yol açıyor.

Her gün vitamin alın: İçeriğinde folik asitin de bulunduğu vitamin tabletleri sizi kanser ve kalp hastalıklarından koruyor.

Cildinizi nemlendirin: Cildiniz için yazın, güneşten koruyucu kremleri, kışın da çatlama ve kırışıklardan korumak için nemlendiriciyi ihmal etmeyin.

Dişlere elma: Böğürtlen bakterilerin dişe yapışmasını engelleyip diş eti hastalığı riskini azaltırken, elma, portakal, havuç gibi yiyecekler dişleri güçlendiriyor.

Eş seçimi: Kronik rahatsızlıkların kadın-erkek ilişkilerinde iki tarafı da etkilediğine dikkat çekiyor, riski altı kat artırıyor.

Su içmeyi ihmal etmeyin: Günde beş bardak su içen kişilerde kolon kanseri riski yüzde 50 azalıyor.

Dostların sağlığa yararı: Doktorlar, dostlarla ilişkilerin hafızayı geliştirdiğine dikkat çekiyor.

En sağlıklı meslek grubu pazarlama: İngiltere’de satış elemanları en sağlıklı grubu oluşturuyor. Bu gruptakiler meslekle ilgili hastalıklara çok az yakalanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek