Uyku sorunlarına çözüm arama merkezi

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan ve uyku kalitesini ölçen Uyku Merkezi’nde; horlayan, gündüz sık sık uyuklayan ve uyurken geçici olarak nefesi duran kişilerin sorunlarına çözüm aranıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, solunum şikayetlerinin büyük bir kısmının uykusuzluk kaynaklı olduğunu, bu nedenle uyku kalitesini ölçmenin tedavi sürecinin önemli bir adımı olduğunu söyledi.

Merkezde bir gece yatırılacak hastaların uykusunun aşama aşama cihazlar ve kameralarla izlendiğini anlatan Prof. Dr. Karadağ, yaşanan problemin nedenini ortaya koyduktan sonra, bazı hastalarda basınçlı hava ile tedaviye geçeceklerini, bazı hastalarda da cerrahi müdahalede bulunduklarını söyledi.

Muayenesi yapılan hastaların Vücut Kitle İndeksi gibi göstergeleri belirleniyor ve gerekli hallerde Solunum Fonksiyon Testi, Akciğer grafisi inceleniyor.

Uykuda solunum bozukluğu olduğu düşünülen, Obstrüktif Uyku Apnesi riski saptanan hastalar, Polisomnografi randevusu verilerek, Uyku Laboratuvarı programına alınıyor.

Hafta içi her gün hasta kabul eden Uyku Polikliniği’nde bir araştırma görevlisi doktor sürekli olarak görev yapıyor. Gereğinde uzman hekime danışılarak kararlar verilmekte olan poliklinik çalışmaları Prof. Dr. Mehmet Karadağ’ın sorumluluğunda yürütülüyor.

UÜTF Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Uyku Polikliniği’nde; Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik gereğince sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları arasında sayılan uyku bozuklukları ile ilgili anket değerlendirmelerine ve polisomnografi çalışmalarına da başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek