Yüzme havuzlarında hastalık riski çok

Yüzme havuzlarında hastalık riski çok

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla tekrar günlük yaşantımıza girecek olan yüzme havuzları, dezenfekte edilmediklerinde birçok hastalığa sebebiyet veriyor.

Serinlemek için yoğun olarak tercih edilen yüzme havuzları, temiz olmaması ve dezenfekte edilmemesi halinde birçok hastalığın yuvası haline gelebiliyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, işletme ve havuz sahiplerine uyarıda bulunarak, Sağlık Bakanlığı genelgesinde belirtilen sıklıkta havuz suyu analizlerini yaptırmasını isterken, vatandaşların da duş almadan havuza girmemesi gerektiğini hatırlattı.

Duş almadan suya giren kişi 400 milyon bakteri bırakıyor

Yüzme havuzlarının son yıllarda adeta yaşam alanlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini söyleyen Bursa İl Sağlık Müdürü Doktor Özcan Akan, özellikle turizmin yaygın olduğu bölgelerde, yazlık ve kışlık sitelerde, villa, özel konutlarda ve okullardaki havuzların dezenfeksiyonunun iyi yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Temizliği iyi yapılmayan havuzlar bakteri yuvası

Akan, “Bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu iyi yapılmayan yüzme havuzları bakteri kaynağı haline gelmekte ve pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Bunların başında kolera, tifo, dizanteri gibi bağırsak enfeksiyonları, göz, kulak, deri ve mide enfeksiyonları, çocuk felci ve hepatit gelmektedir.

Havuza girmeden duş almalı

Sadece havuza duş almadan giren bir kişi bile 300-400 milyon bakteriyi suya bırakmaktadır. Ayrıca suya bıraktığı diğer kirlilikler de göz önüne alındığında su kalitesinin ve güvenliğinin ne denli bozulduğu daha iyi anlaşılmış olacaktır” dedi.

Yüzücülerin dikkat etmesi gerekenler

– Uyarı levhalarında yazılı bulunan kurallara dikkat etmeli ve uymalı,

– Duş almadan havuza girmemeli,

– Ayak dezenfeksiyon havuzunu mutlaka kullanmalı,

– Günlük olarak kullanılan şort vs. giysiler ile havuza girmemeli sadece yüzme amaçlı temiz şort veya mayo kullanmalı,

– Bone kullanmalı,

– Çocukların tuvalet ihtiyacı havuza girmeden önce giderilmeli,

– Duştan sonra tuvalete girmiş ise tekrar duş almalı.

İşletmecilerin dikkat etmesi gerekenler

– Yüzme sezonu başlamadan filtrasyon ve dezenfeksiyon tesisatında bulunan pompaları, filtreleri, dozaj pompalarını, eşanjörler, dozlama ünitelerinin bakımını mutlaka yaptırmalı,

– Filtrasyon ve dezenfeksiyon tesisinin sürekli çalışmasını sağlamalı,

– Haftada bir kez havuzu kullanıma kapatmalı, sirkülasyon sistemini ve filtrelerin bakımlarını, temizliklerini ve dezenfeksiyonlarını yapmalı,

– Havuz suyunu yılda en az bir kez boşaltmalı ve havuzu temizlemeli,

– Havuzda azami su seviyesi düştüğünde havuzun kullanımına izin verilmemeli,

– Havuz suyunda kullandığı kimyasalları uygun dozda ve uygun zamanda havuz suyuna vermeli ve Sağlık Bakanlığından izinli olmasına dikkat etmeli,

– Bakanlığın genelgesinde belirtilen sıklıkta havuz suyu analizlerini yaptırmalı, ayrıca havuz suyunda; sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez serbest klor, bağlı klor ve pH değerlerine bakmalı, sonuçlarını denetim defterine kaydetmeli,

– Su analiz sonuçlarını halkın görebileceği bir panoya asmalı,

– İkaz levhalarını görünür yerlere koymalı,

– Yüzme havuzlarında mutlaka cankurtaran bulundurulmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek