Cilt kanserinde artış korkutuyor

Dünya genelinde cilt kanserinde artışın her yıl ortalama yüzde 6 oranında gözlendiği ve bu artış ile cilt kanserinin en hızlı artan kanser türü olduğu ortaya çıktı.

Bitki çaylarında kanser tehlikesi

Bilim adamları, bazı bitki çaylarında tespit edilen bir maddenin kanserojen etkisinin olduğunu ve karaciğer rahatsızlığına yol açtığını ortaya çıkardı.

Filtreli sigaralar da kanser yapar

Akciğer kanserinin en büyük nedeninin sigara kullanımı olduğunu belirten uzmanlar, toplumda yaygın olan kanının aksine filtreli sigaraların daha az zararlı olmadığın söylüyor.

Lenf kanseri (Lenfoma)

Lenf kanseri olarak da bilinen lenfoma, lenf sisteminden köken alan ve kilo kaybı, halsizlik, ciltte kaşıntı gibi bazı belirtiler veren habis bir hastalıktır.

Kalın bağırsak kanseri

Kalın bağırsak kanseri, genellikle kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkan ve en sık rastlanan üçüncü kanser tipi olup öldürme olasılığı oldukça yüksektir.

Kanser tedavisinde tümör aşıları

Kanser hastalığının önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla yapılan tümör aşıları, diğer sağlam hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin yok edilmesini kolaylaştırıyor.

Kolon kanseri belirti vermiyor

Kolon kanseri belirti vermiyor

Kolon kanserinin belirti vermeden uzun süre sessizce ilerlediği bir hastalık öncesi dönemin olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu nedenle kolon kanserinin belirti vermesini beklemeden düzenli olarak kontrolden geçmek gerektiğini belirtiyor.

Müzik eşliğinde kanser tedavisi

Müzik eşliğinde kanser tedavisi

Yüzyıllardan beridir tedavi amaçlı da kullanılan müzik, depresyon, anksiyete ve stres gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Müzik eşliğinde yapılan kanser tedavilerinde hastaların daha az kaygı duyduğu ve ağrıları azalttığı belirtiliyor.

Kanser hastalarına beslenme önerileri

Kanser hastalarına beslenme önerileri

Kanser hastalığıyla mücadele esnasında özellikle doğru ve sağlıklı beslenmenin hayati öneminin olduğunu belirten uzmanlar, kanser hastalarına yaşam kalitesini ve vücut direncini artıracak beslenme önerilerinde bulunuyor.

Kanser sonrasına uyum sağlamak

Kanser sonrasına uyum sağlamak

Kanser tedavisi sonrasında duygusal olarak hastalığın etkilerinden kurtulmak ve yeni yaşama adapte olmak zaman alabiliyor. Kanseri yenmek kadar, kanser sonrası yeni yaşama uyum sürecini de çok iyi yönetmek gerekiyor.