Doğal nemlendirici maskelerle kuru ciltlerin tedavisi

Doğal nemlendirici maskelerle kuru ciltlerin tedavisi

Birçok nedenden dolayı deforme olmaya başlayan kuru ciltler, evde hazırlanacak doğal nemlendirici maskelerle kolaylıkla tedavi edilebilir.

Doğal nemlendirici maskelerle kuru ciltlerin tedavisi

Kuru ciltlerin diğer cilt tiplerinden çok daha fazla neme ihtiyaç duydukları bir gerçek. Bazen soğuk havalardan dolayı bazen de aşırı sıcaklar yüzünden ciltteki nem oranı azaltır ve cilt kurumaya yüz tutar. Çabuk yaşlanan cilt tiplerinin başında gelen kuru ciltlerin sorunsuz görünmesi için sürekli nemlendirilmeleri gerekmektedir.

Rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerle ve doğal yöntemlerle hazırlayacağınız cilt maskeleri ile kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemi almasını sağlayabilirsiniz. İşte birbirinden faydalı ve kolay bir şekilde yapılabilen doğal nemlendirici özelliğine sahip ev yapımı cilt maskelerinden birkaçı.

Kuru ciltler için doğal nemlendirici maske

– Avokado (1 tane)
– Zeytinyağı (3 yemek kaşığı)
– Bal (1 çay kaşığı)
– Sirke (1 tatlı kaşığı)
– Yumurta sarısı (1 tane)

Kuru ciltler için doğal nemlendirici maske tarifinin hazırlanışı

Yumurta sarısı hariç diğer malzemeleri karıştırın. Yumurta sarısını ayrı bir tabakta çırpın ve karışıma ekleyin. Cildinize nazikçe uygulayın ve 30 dakika boyunca cildinizde bekletin. Süre sonunda cildinizi sadece ılık su ile temizleyin. Haftada 3 kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltler için kolay hazırlanan nemlendirici maske

– Buğday (yarım bardak)
– Zeytinyağı (yeteri kadar)

Kuru ciltler için kolay nemlendirici tarifinin hazırlanışı

Dövülmüş buğdayı zeytinyağını da katarak mikserden geçirin ve yüzünüze güzelce uygulayıp 10 dakika bekletin. Süre sonunda durulayıp havlu peçete ile silin. 2 günde 1 cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltler için hızlı etki eden nemlendirici maske

– Yumurta akı (1 tane)
– Süt (1 tatlı kaşığı)
– Havuç (2 tane)
– Nişasta (yarım çay kaşığı)

Kuru ciltler için hızlı etki eden nemlendirici maskenin hazırlanışı

Havucu rendeleyin ve diğer malzemelerle karıştırıp boyun ve yüz bölgesine yedirin yarım saat bekletin ardından ılık su ile cildi temizleyin. Hızlı etki ettiği için 10 günde 1 uygulayın.

Çok kuru ciltler için doğal nemlendirici maske

– Glikoz (1 çay kaşığı)
– Ayçiçeği yağı (40 cl)
– Yumurta sarısı (1 tane)
– Sirke (10 cl)

Çok kuru ciltler için doğal nemlendirici maskenin hazırlanışı

Malzemeleri karıştırın ve krem kıvamına gelince kapaklı bir kavanoza koyup serin bir yerde bekletin. Daha sonra pamuğa bandırıp dilediğinizde cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Birkaç saat sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Çok kuru cilde sahip kişiler haftada 1 uygulayabilirler.

Kuru ciltler için hoş kokulu nemlendirici maske

– Süt tozu (25 gram)
– Badem yağı (30 gram)
– Gül suyu (100 cl)
– Bal (1 yemek kaşığı)

Kuru ciltler için hoş kokulu nemlendirici maskenin hazırlanışı

Malzemelerin hepsini cam bir kavanoza koyup tahta bir kaşık ile iyice karıştırın. Karışım ile cildinize masaj yapın daha sonra nemli yumuşak bez ile cildinizden temizleyerek çıkartın. Gül kokulu nemlendirici haftada 1 kullanıma uygundur, özellikle dışarı çıkmadan önce cildinizi nemlendirirseniz yıkama sonrası dahi cildiniz çok güzel kokar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek