Nikotin bandında hiperaktivite tehlikesi

Nikotin bandında hiperaktivite tehlikesi

Sigarayı bırakmak için kullanılan nikotin bantlarının hamilelik döneminde kullanılmasının çocuklarda hiperaktivite riskine yol açtığı saptandı.

Danimarkalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, sigara bağımlılığından kurtulmak için nikotin bandı kullanan hamile kadınların çocuklarında hiperaktivite riski görüldüğünü ortaya çıkardı.

Nikotin bandı hiperaktiviteye neden olabilir

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi uzmanları, gebelik süresi boyunca nikotin bandı kullanarak sigarayı bırakmak isteyenlerin olumsuz etkilere maruz kaldığını kanıtlayan bir araştırma yaptı.

Çocuklarda dikkat eksikliği riski

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre nikotin bandı kullanan hamilelerin doğacak çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) riski görülüyor.

Hamilelikte sigara bağımlılığı

Bilimsel araştırma için 1996 ile 2002 yılları arasında doğan yaklaşık 80 bin çocuk üzerinde incelemeler yapıldı. Sigara bağımlılığını hamilelik sonrasında kullanılan nikotin bantları ve sakızlarıyla gidermeye çalışan ve nikotini tamamen bırakan annelerle görüşmeler yapıldı. Ayrıca hamile kadınlara kocalarının da sigara kullanıp kullanmadığı sorusu da soruldu.

Hiperaktivite riski % 83 daha fazla

Sağlık dergisi Pediatrics’te yayınlanan araştırmanın bulgularında, anne-babaları sigara içen çocukların, sigara kullanmayan bir ailede büyüyen çocuklara oranla hiperaktivite riskinin yüzde 83 daha fazla olduğu görüldü.

Nikotin bandı da sigara kadar riskli

Uzmanlar tarafından elde edilen sonuçlar, herhangi bir zararının olmadığı düşünülen nikotin bandının aslında sigarayla aynı riski taşıdığını, her ikisinin de çocuklarda hiperaktivite bozukluğu yapabileceğini gösteriyor.

Her bebekte aynı etki görülmeyebiliyor

Araştırma sonucu elde edilen sonuçlarda ayrıca anne adayları ve yeni anneler tarafından kullanılan nikotin bandının her yeni doğan bebeklerde aynı etkiyi bırakmadığı, hastalığın ilerleyişinin ve seyrinin genlerle de alakalı olduğunun da altı çiziliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek