Ömür boyu etkili grip aşısı

Ömür boyu etkili grip aşısı

Bilim adamları, bir defa yapıldığında tekrarlanmasına gerek kalmadan ömür boyu etkili olacak bir grip aşısı geliştirdiler.

Karşılaştığımız gribal enfeksiyonlardan kurtulmanın en kesin çözümü şüphesiz grip aşısı olmaktır. Fakat yapılan bu grip aşılarının etkili olabildikleri bir zaman dilimi var ve bir senenin sonunda ömürlerini tamamladıkları için tekrarlanması gerekiyor.

Ömür boyu etkili grip aşısı

Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları, bir kere yapıldığında ömür boyu etkili olacak bir grip aşısı geliştirdiklerini açıkladı.

İngiliz bilim adamları, tıpta devrim yaratacak bir çalışmaya imza attıklarını duyurdular.

Grip aşılarının her yıl tekrarlanması gerekiyor

Bugüne kadar üretilen grip aşılarının her yıl tekrarlanması gerektiğini ve sadece belirli virüslere karşı etkili olduğunu anımsatan araştırma ekibinin başkanı Dr. Sarah Gilbert, geliştirdikleri yeni aşının bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan T hücrelerinin sayısını artırdığını söyledi.

5 yıl içinde piyasaya sürülebilecek

Aşıyı “H3N2” virüsü bulaştırdıkları 11 gönüllü üzerinde denediklerini ve olumlu sonuç aldıklarını belirten Dr. Gilbert, bundan sonraki deneylerde de başarılı sonuç alındığı takdirde aşının 5 yıl içinde piyasaya sürülebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek