MS Hastalığının belirtileri

MS Hastalığının belirtileri

MS Hastalığının belirtilerinin kişiden kişiye göre farklılık gösterebildiğini belirten uzmanlar MS için erken tanının önemine dikkat çekiyor.

MS Hastalığı nedir?

Çoğunlukla genç yaştaki erişkinlerde görülen Multipl Skleroz (MS) Hastalığı, ataklar şeklinde devam eden kronik bir hastalıktır. Çoğunlukla 20 – 40 yaş aralığında daha çok ortaya çıkan MS Hastalığı, kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görülüyor.

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen istatistikler, Türkiye’de 40 bine yakın Multipl Skleroz hastasının olduğunu ortaya çıkardı.

MS Hastalığının belirtileri

Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mıhçıoğlu, 24 saatten uzun süren yorgunluk, halsizlik, görme kaybı, baş dönmesi, uyuşma, elektriklenme gibi sorunlar nedeniyle mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğine işaret ediyor.

Multipl Skleroz Hastalığı

Multipl Skleroz (MS), vücudumuzu dışarıdan gelen zararlara karşı korumakla görevli olan bağışıklık sisteminin değişik nedenlerle, beyin ve omurilikteki akson denilen sinir liflerine ve onları çevreleyen miyelin adı verilen kılıfa zarar vermesi sonucu ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Yaygın olarak genç erişkinlerde ortaya çıkıyor ve genellikle alevlenmeler, düzelmeler şeklinde seyrediyor. Özellikle hastalığın başlangıç evresinde belirtilerin kendiliğinden geçmesi nedeniyle hastaların hekime başvurmakta ve dolayısıyla tanı almakta geç kaldığına dikkat çeken Mıhçıoğlu, MS’in erken tanı ve doğru tedaviyle kontrol edilebildiğini söylüyor.

MS belirtileri kişiden kişiye değişebiliyor

MS’in neden ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi olmasa da, Lyme hastalığı, genetik bozukluklar, enfeksiyonlar, B12 eksikliği, sigara kullanımı ve stresin tetikleyici nedenler arasında bulunuyor. MS belirtilerinin uyuşukluk, ağrı ve yürüme problemlerine kadar değişkenlik gösterebiliyor.

Hastalarda baş dönmesi, dengesizlik, kollarda ve bacaklarda uyuşukluk, denge kaybı, görme kaybı ve çift görme, cinsel isteksizlik, idrar kaçırma gibi bulgular ortaya çıkabiliyor. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı 24 saatten uzun sürüyorsa erken tanı alabilmek için mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekiyor.

Doktorun bilgisi olmadan ilaç tedavisi bırakılmamalı

MS’in tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını belirten Dr. Esra Mıhçıoğlu, “Bugün hem hastalığın daha kötüye gitmesine engel olacak, hem de alevlenmeleri yatıştıracak birçok ilaç tedavide kullanılıyor. Bununla birlikte, fizik tedavi gibi farklı rehabilitasyon türleri de hastanın ev ve iş hayatında yardımcı olabiliyor.” diyor.

MS hastalarının, şikayetlerinin ortadan kalkması durumunda ya da kendince tedavinin işe yaramadığı düşüncesiyle tedaviyi bıraktıklarına dikkat çeken Dr. Esra Mıhçıoğlu, “Özellikle hastalığın başlangıç dönemindeki bu tedavilerin hastalığın gidişatını etkilediği unutulmalı. Ve her ne sebeple olursa olsun hekimle görüşmeden ilaç tedavisi kesinlikle bırakılmamalı.” açıklamasında bulunuyor.

Düzenli egzersiz MS ataklarını önleyebiliyor

MS kronik bir hastalık olduğundan hem kaliteli uzun bir yaşam, hem de atakların önüne geçebilmek için egzersiz önemli bir yardımcıdır. Özellikle aerobik egzersiz, enerji verdiği gibi kişinin bedenen ve ruhen daha güçlü hissetmesini sağlıyor. Günlük aktiviteleri yapmak konusunda da yardımcı olan egzersiz, zayıf kasların neden olduğu problemleri önleyebiliyor, mesane ve bağırsak problemlerinin çözümüne de destek sağlıyor.

MS çocuk sahibi olmaya engel değil

MS’li hastaların en fazla merak ettikleri konulardan biri de hastalığın cinsel yaşamları üzerinde etkisi olup olmadığı hakkında oluyor. Hastalığın cinsel isteği etkileme ihtimalinin olduğunu, libidonun düşmesine veya cinsel tatmin sorunları yaşanmasına neden olabiliyor. Bu konuda hastalara ilaç veya terapi yoluyla yardım edilebiliyor. Olası cinsel sorunlara rağmen MS’in çocuk sahibi olabilme yeteneğini etkilemiyor.

Yalnız olmadığınızı bilin

MS konusunda hastanın ve çevresinin doğru bilgilere sahip olması, ömür boyu süren bu hastalıkla savaşacak gücü bulması kaliteli bir yaşam için son derece önem taşıyor. Dr. Esra Mıhçıoğlu, Türkiye’de bu konuda çalışan hasta derneklerinin hem topluma, hem de hastalara MS’i tanıtmaya çalıştıklarını belirterek, herhangi bir sosyal desteğe ihtiyacı olanlar bu derneklerden de yardım alabileceklerini hatırlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek