Sirkenin faydaları

Sirkenin faydaları

Sirkenin faydaları, saça parlaklık kazandırmaktan cildi güzelleştirmeye, diş lekelerini yok etmekten güneş yanıklarına iyi gelmeye kadar oldukça fazladır.

Sirkenin faydaları nelerdir?

Uzmanlar, sirkenin sadece bir salata sosu olarak görülmesinin doğru olmadığını; cilt güzelliğinden, saç sağlığını kadar pek çok yararının olduğunu belirtiyor.

Sirkenin faydalarından kimler yararlanıyor?

Son dönemde Miranda Kerr ve Megan Fox gibi güzellikleriyle göz kamaştıran ünlülerin sirke suyu içme modası da başlattığı dikkate alındığında sirkenin faydalarının etraflıca incelenmesi gerekiyor.

Sürekli göz önünde olan, fiziğine özen gösterenlerin güzelliklerine ve sağlıklarına herkesten fazla önem vermesi oldukça normaldir. Siz de bu şekilde düşünüyorsanız sizin için de sirkenin gücünü keşfetme zamanı geldi demektir.

Sirkenin denenmiş ve oldukça etkili sonuç alınmış yararları saymakla bitmiyor. Aşağıda sirkenin bu faylarından can alıcı olanları bulacaksınız.

Sirke saçları parlatıyor

Sirkeyi, saçınızı şampuanladıktan sonra durulama amacıyla kullanabilirsiniz. Sirke, saç köklerini güçlendirir ve saçları parlatır. Bunun için eski bir şampuan şişesin, bir iki yemek kaşığı sirke koyup suyla doldurun. İyi sonuç alabilmek için haftada birkaç kez şampuanlama sonrası sirkeli su kullanın.

Elma sirkesi cildin PH değerini düzenliyor

Tonik yerine doğal sirkeyi sulandırarak pamuk ile yüzünüze uygulayın. Bunu geceleri yüzünüzü yıkadıktan sonra ve sabah yüzünüze nemlendirici sürdükten sonra yapabilirsiniz. Elma sirkesini hafif kompres yaparak uyguladıktan sonra gece boyunca sirkenin cildinizde kalması, ciltteki yaşlanma lekelerinin ve sivilce izlerinin geçmesine yardım eder.

Sirke diş lekelerini temizliyor

Dişlerinizin beyazlaması için elma sirkesiyle dişlerinizi fırçalayın, ağzınızı suyla çalkalayın.

Sirke güneş yanıklarını iyileştiriyor

Bir fincan sirkeli suyu banyo suyuna eklemek ve bu suyun içinde 10 dakika kadar kalmak, güne yanığının rahatsızlık veren etkisini ortadan kaldırır.

Sirke kilo vermeye yardım ediyor

Kilo kontrolü için yaklaşık yarım litre suya iki yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklemelisiniz. Sirkeli suyu gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Elma sirkesinde bulunan temel içerik maddesi asetik asit, günlük olarak alındığında kilo vermede etkili oluyor. 2009 yılında yapılan ve “Bioscience, Biotechnology and Biochemistry” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 12 hafta boyunca asetik asit tüketen kişilerin vücut ağırlıklarında, karın bölgesi yağlarında, bel çevresi ölçüsü ve trigliseritte azalma görüldü. Trigliserit, kaçınmamız gereken kötü kolesterolü artırır.

İçsel vücut sistemini dengeliyor

Vücut sürekli denge durumuna ulaşmak için çaba sarf eder. Doğal elma sirkesi de vücudun sağlıklı alkalin pH seviyesini sürdürmesine yardım eder. Araştırmalara göre, yüksek asit seviyesi (düşük pH seviyesi) enerjiyi düşürür ve enfeksiyon etkisini artırır.

Sirke detoks yapmaya da yardımcı oluyor

Vücudun pH’ını dengelemeye yardım eden elma sirkesi, vücudun baştan aşağı zehirden arınmasını sağlar. Araştırmalar, kardiyovasküler dolaşımı uyarmaya yardım ettiğini ve laraciğerin toksinlerden arınmasını sağladığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek