Emzirme depresyondan koruyor

Emzirme depresyondan koruyor

Yapılan bir araştırma sonucu, emzirmenin doğum sonrası annede karşılaşılan depresyon riskini yarı oranında azalttığı ortaya çıktı.

Emzirme depresyon riskini azaltıyor

Bilim adamlarının binlerce yeni anne üzerinde yaptığı bir araştırma sonucu annelerin ruh sağlıkları üzerinde önemli tespitlere ulaşıldı. Araştırma sonucunda doğum sonrası depresyona girme ihtimalleri fazla olan annelerin bebeklerini emzirmeleri durumunda bu riskin ciddi oranlarda düştüğü tespit edildi.

Yeni doğum yapmış 14 bin kadın üzerinde yapılan araştırma, anne sütünün ve emzirmenin doğum sonrası depresyon riskini yarı yarıya azalttığını ortaya çıkardı.

Emziremeyen annelerde yüksek depresyon riski

Emzirmek istedikleri halde çeşitli nedenlerle emziremeyen kadınların ise depresyon riskinin en yüksek olduğu grupta yer aldığı görüldü.

İlk altı ay sadece anne sütü

Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk altı ayda yalnızca anne sütüyle beslenmesini öneriyor.

Ancak Cambridge Üniversitesi uzmanları, emzirmenin anneler üzerindeki etkisinin henüz net olarak tespit edilmediğini söylüyor.

“En yüksek risk”

Yapılan araştırmalara göre, her 10 kadından biri doğum sonrasında depresyona giriyor.

İngiltere’nin güneybatısında yeni doğum yapmış 13 bin 998 kadının katıldığı araştırmaya göre, bebeklerini emziren kadınlarda post-natal (doğum sonrası) depresyonu görülmesi riski yarı yarıya azalıyor.

Ancak emzirmek isteyip de emziremeyen kadınlarda depresyon riski yüzde 50’den fazla artış gösteriyor.

Anne sütüyle beslenmek bebeği koruyor

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Maria Iacovou, “Anne sütüyle beslenmenin koruyucu etkileri var. Ancak madalyonun diğer yüzünü de görmeliyiz.” dedi.

Dr. Iacovou “Emzirmek isteyip de emziremeyen anneler, en yüksek risk grubunda yer alıyor.” diye konuştu.

Sağlıklı anne, sağlıklı bebek

Dr. Iacovou, anne sağlığının gelişmesinin bebeğe de yardımcı olacağını belirtti.

Ulusal Kadın Doğum Vakfı’ndan Rosemary Dodds ise annelerin doğum sonrası acı, uykusuzluk ve kaygı bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını söyledi.

Dodds “Emzirme, annelerin rahatlamasına yardım eder ve stresi azaltır. Dolayısıyla psikolojik sorunların büyümesine karşı kendilerini koruyabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek