Kalp krizi belirtileri

Kalp krizi belirtileri

Kalp krizi belirtileri olarak bilinen göğüs ağrısı, terleme ve halsizlik maalesef her kalp krizi vakasında standart olarak görülmüyor.

Uzmanlar, klasik olarak bildiğimiz kalp krizi belirtileri kadar belki de daha fazla yaygın olmayan belirtilerin de olduğu uyarısında bulunuyor.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi belirtilerini sorsak muhtemelen göğüs ağrısı, terleme ve halsizlik yanıtını verirsiniz. Ama maalesef kalp krizi geçiren herkeste bunlar görülmüyor.

Her üç kişiden birinde kalp krizi sırasında yaygın olmayan semptomlar yaşanıyor. Bazen hiçbir belirti görülmediği de oluyor.

Yapılan bir çalışmaya göre, yaşı daha ilerlemiş olan yetişkinlerin tipik kalp krizi belirtileri yerine, yaygın olmayan şu semptomlarla karşılaşılıyor:

– Çene, sırt, mide veya kolda ağrı

– Ani, açıklanamayan yorgunluk

– Zihin bulanıklığı

– Daha önce nefesi zorlamayan durumlarda yaşanılan nefes darlığı

– Keskin ağrı yerine göğüste sıkışma veya darlık hissi

– Daha ziyade hazımsızlık gibi hissedilebilecek belli belirsiz göğüs ağrısı

Elbette ki her hazımsızlık gibi hissedilebilecek belli belirsiz göğüs ağrısı yaşadığınızda doktora koşmamalısınız. Ancak kalp riski taşıyanlarda hazımsızlığın ciddi bir şeye işaret edebileceğini unutmayın.

Tamamen sağlıklı bir kişide hazımsızlık gibi hissedilen ağrı, muhtemelen hazımsızlıktır. Ancak kalp hastalığı açısından risk taşıyan kişilerde yeni başlayan hazımsızlık sancıları kalp krizine işaret edebilir.

Sigara içmek, yeteri kadar spor yapmamak, yüksek tansiyon ya da diyabet hastası olmak ve aşırı kilolu olma gibi faktörlerin hepsi kişinin kalp hastalığı riskini artırıyor.

Yapmanız gereken, bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışmak olmalı.

Doktora ne zaman danışmalıyım?

Kalp sağlığınızı desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey mevcut. İşte bunlardan birkaçı:

Vücudunuzu herkesten iyi siz tanırsınız. Eğer yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız bir kontrole gitmenin size bir şey kaybettirmeyeceğini unutmayın. Kadınlar, genel olarak semptomları önemsemeyip, daha sonra aslında düşündüklerinden daha da ciddi olduklarını fark ediyor. Eğer kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız 112’yi aramalı ve sağlık ekibi gelene kadar sakin kalmaya çalışmalısınız.

– Meyve-sebze, çiğ kuruyemiş ve tam tahıl zengini bir beslenme biçimi uygulayın.

– Günde en az 20 dakika spor yapın.

– Sigarayı bırakın. Alkol tüketiminizi günde bir veya iki kadehle sınırlandırın.

– Kilo verin. Birkaç kilo bile büyük fark yaratabilir.

– Yılda en az bir kere kolesterol ve tansiyonunuzu kontrol ettirin takip edin.

Dr. Mehmet Öz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek