Sezaryenle doğum bebek için zararlı

Sezaryenle doğum bebek için zararlı

Türkiye’de de yüksek oranda tercih edilen sezaryenle doğum, bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında sorunlara neden oluyor.

Sezaryenle doğum bebek için zararlı

Türkiye’de sezaryen yöntemiyle yapılan doğumların çok yüksek oranda olduğunu belirten uzmanlar, sezaryenle doğumun birkaç gün erken yapılsa bile bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor.

Sezaryenle doğum tehlikeli

Prof. Dr. Cihat Şen, Türkiye’de yılda 1,5 milyon doğumun meydana geldiğini, bunun yaklaşık yüzde 30-40’ının sezaryenle yapıldığını söyledi.

Türkiye’de kadınların daha kolay olarak düşündükleri sezaryenle doğumu tercih etme oranının çok fazla olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şen, şunları söyledi:

Normal doğum doğal ve fizyolojik bir süreç, sezaryen ise gerektiğinde yapılan bir ameliyattır. İyi bir ekip ve doğum için tamamlanan günde işlem gerçekleştirilirse hem sezaryen hem de normal yolla doğum bebek için sağlıklı olur. Maalesef anne adayları sabırsız ve zahmete katlanmama, bir an önce doğumdan kurtulma düşüncesiyle sezaryeni tercih ediyor.”

Sezaryen ile doğum suni şekilde başlatılıyor

Sezaryen ile doğumun suni bir şekilde başlatıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Cihat Şen şöyle devam etti:

“Sezaryen ile yapılan çoğu doğum, günü gelmeden, doğuma 15-20 gün kala gerçekleştiriliyor. Oysa sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor. Bunun için doğumun planlı şekilde yapılması gerekiyor. Normal doğumda anne adayları günü geldiğinde sancı çekmeye başlıyor. Ancak bu ağrılı sancılı süreç bebeğin dış dünyaya uyumunu hazırlıyor. O yüzden tıbbi açıdan gerekmedikçe sezaryene başvurulmaması lazım.”

Normal doğumda anne daha çabuk iyileşiyor

Annenin normal doğumdan sonra daha kısa sürede iyileştiği, sezaryenden sonra bu sürecin daha fazla zaman aldığını bildiren Prof. Dr. Şen, ayrıca normal doğumda annenin kanama, enfeksiyon, organ ve doku hasarı riskinin sezaryene göre daha düşük olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek