Beyazlama hastalığı Vitiligo nedir?

Beyazlama hastalığı Vitiligo nedir?

İnsanın derisinde bulunan pigmentlerin kaybı kaynaklı ortaya çıkan ve halk arasında beyazlama hastalığı olarak da tarif edilen Vitiligo hastalığı nedir?

Beyazlama hastalığı Vitiligo nedir?

Bağışıklık sisteminin çeşitli nedenlerle kendi kendine saldırması sonucu ciltteki pigmentlerde meydana gelen kayıplarla ortaya çıkan Vitiligo, halk arasında beyazlama hastalığı veya ala hastalığı olarak da bilinir.

Beyazlama hastalığı da denilen Vitiligo’nun mekaniği biliniyor olsa da uzun yıllar çalışmalar yapan bilim insanları hastalığın tedavisi üzerinde birçok farklı teori ortaya koymuş fakat bu teorilerin neredeyse hiçbiri başarılı olamamıştır.

Uzun yıllar, beyazlama hastalığı tedavisinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda oldukça sınırlı bilgiler elde edilebilmiş ve yine uzun süre bu bilgilerle yetinilmek zorunda kalınmıştır.

Günümüzde ise bilim ve teknolojide meydana gelen hızlı ilerlemeler sonucu özellikle son yıllarda Vitiligo tedavisi için birçok umut verici yöntem ortaya çıktı.

Beyazlama hastalığı, birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi aileden gelen ırsi etkenlerden yani genetik sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca aşırı stresin ve üzüntünün de Beyazlama hastalığı Vitiligo’ya neden olabileceği bilinmektedir.

Özelikle son yıllarda yapılan bilimsel araştırma ve incelemeler, Vitiligo hastalığının bağışıklık sistemi ile kuvvetli bağlarının olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek