Aspirin kanser ilaçlarının etkisini artırabilir

Aspirin kanser ilaçlarının etkisini artırabilir

Uzmanlar, aspirinin kanser tümörlerinin bağışıklık sisteminden saklanmasını önleyerek kanser ilaçlarının etkisini artırabileceğini belirtiyor.

Aspirin kanser ilaçlarına yardımcı olabilir

Bilim adamları, bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı olarak kullanılan yeni kanser ilaçlarının etkisini artırabilmek için aspirinin de kullanılabileceğini söylüyor.

İmmünoterapi olarak bilinen yeni kanserle mücadele yöntemi, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve vücudun kendi öz savunmasıyla kansere karşı mücadele etmesini amaçlıyor. Başarılı olma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle bu yöntem, birçok bilim adamı tarafından olumlu karşılanıyor. Ayrıca immünoterapinin tıp camiasında da büyük heyecan yarattığı belirtiliyor.

Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden bilim adamlarının yaptığı yeni araştırmalarda, aspirinin de kanser tümörlerinin bağışıklık sisteminden saklanmasını önleyebileceği yönünde bulgulara ulaşıldı.

Bağışıklık sistemine katkı

İngiltere’deki Kanser Araştırmaları enstitüsü (Cancer Research UK), her ne kadar basit olsa da etkili olduğundan kuşku duyulmayan immünoterapi yöntemiyle kanser tedavisini ilerletme ihtimaline dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalar cilt, meme ve bağırsak kanseri hücrelerinin fazla miktarda prostaglandin E2 adlı kimyasal madde ürettiğini, bunun ise bağışıklık sisteminin tümörü tespit etmesini zorlaştırdığını ortaya çıkardı. Tespit edilmesi zorlaşan tümörün saklandığını gösteriyor.

Fakat aspirin tarzı ilaçlar, kanser hücrelerinde bu kimyasalın üremesini sağlayan ortamların değişmesine neden oluyor.

Farelerde yapılan deneyler, bu tür ilaçların immünoterapi tedavisini güçlendireceğini ortaya koydu.

Heyecan verici bir tespit

Uzmanlar, bu durum her ne kadar heyecan verici olsa da bu verilerin insanlarda da aynı sonuca yol açtığını görmek için klinik araştırmalara devam edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

İmmünoterapinin, kanser araştırmalarında en çok ümit veren alanlardan biri olduğu bir gerçek. İmmünoterapi tedavisi kullanılan bazı deneylerde ölümcül kanser tümörlerinin küçüldüğü, çok nadir durumlarda da tümüyle ortadan kalktığı görüldü.

Daha önceki çalışmalarda aspirinin kanser oluşumunu engellediğine dair iddialar da yer almıştı. Ancak bunlar henüz deneylerle sınanmış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek