Ağrı kesicilerde kalp krizi riski var

Uzmanlar, reçetesiz olarak alınabilen birçok ağrı kesicinin özellikle yaşlılarda ve hassas bünyeye sahip olanlarda kalp krizi riskini artırdığını belirtiyor.

İsviçre’de 116 bin 429 hastanın verilerinin incelendiği bir araştırmaya göre, reçetesiz alınan birçok ağrı kesici, uzun süreli kullanıldığında başta yaşlılar olmak üzere, bünyesi hassas olanlarda inme ve kalp krizi riskini artırıyor.

Araştırmaya göre etken maddesi “ibuprofen” olan ağrı kesici ilaçlar, inme riskini 3 kat, “diclofenac” ve “etoricoxib” içeren ilçlar ise kalp krizi ve inmeden ölme riskini 4 kat artırıyor.

Sonuçları İngiliz Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren ekibin başkanı Bern Üniversitesi’nden Prof. Dr. Peter Juni şunları söyledi:

“Eğer sadece başınız ağrıdığında ilaç alıyorsanız, 65 yaşın altındaysanız, kalp hastalığınız yoksa, kolesterol verileriniz normalse ve sigara içmiyorsanız sorun yok.

Risk altında olanlar, daha çok kronik ağrıları olduğu için sürekli ilaç alan ve kalple ilgili sağlık sorunu olan yaşlılar. Ağrı kesiciler onlarda riski artırıyor.”

Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, bağımlılık da yapıyor. Özellikle orta yaş ve sonrasında görülen sık ağrı kesici kullanımı, bilim adamlarınca alkol ve sigara bağımlılığı gibi kişinin kendi kendine asla vazgeçemediği ve tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek