Alkol stresi artırıyor

Uzmanlar, yaşanan ekonomik krizin, işsizliğin, aile içi huzursuzlukların, işyerinde yaşanan sorunların ve doğal afetlerin stresi körüklediği konusunda uyarılarda bulunup, stres ve depresyona karşı düzenli olarak spor yapmayı tavsiye ediyor.

Stresin kesin tedavisinin olmadığını, ancak azaltılabileceğini belirten Psikolog Dr. Nadiye Nergiz Körmen, “Stresten kurtulmanın en ucuz ve doğal yönü, spor ve meditasyon yapmaktır, ayrıca stres kaynağından uzaklaşmak, dengeli beslenmek, sigara, içki ve kumardan uzak durmak gerekir” dedi.

Adana Ruh Hastalıkları Hastanesi doktorlarından Psikolog Dr. Nadiye Nergiz Körmen, stresin kesin tedavisi bulunmadığını, ancak azaltılabileceğini belirtti.

Bir etkinlik kapsamında konferans veren Psikolog Dr. Körmen, günümüz koşullarında herkesin stresle yaşamaya alıştığını, stresin eğitimle azaltılabileceğini söyledi. “Yaşanan ekonomik kriz, işsizlik, aile ve işyerindeki sorunlar, doğal afetler, stresi körüklüyor” diyen Dr. Körmen, bozulan dengenin düzeltilebilmesi için stres kaynağından uzaklaşmak gerektiğini kaydetti.

İçkiden uzak durun

Alkollü içkiler ve kumarın stresi artırdığını belirten Dr. Körmen, şöyle devam etti:
“İnsanların, kontrol edemedikleri içgüdüsel yanları ile egolarını dengede tutmaları oldukça güçtür. Bir de buna savaş, doğal afetler, krizler de eklenince tepkiler büyür.

Günümüzde stresli olmayan kimseyi bulmak imkânsız gibi. Ancak bazıları stresi hafif geçirir, bazıları da bunun etkisinde kalarak, sinirli, alıngan, hırçın, uykusuz, hemen tepki veren görünümde olurlar. Stresin kesin tedavisi yok.

Depresyon ve başka hastalıklara da neden olan stresten kurtulmanın en ucuz ve doğal yönü, spor ve meditasyon yapmaktır. Ayrıca stres kaynağından uzaklaşmak, dengeli beslenmek, sigara, içki ve kumardan uzak durmak gerekir. Bunlar da sonuç vermiyorsa, hastanın psikologa başvurması gerekir.”

Strese karşı magnezyum

Öte yandan yanlış beslenme ve topraktaki bu mineralin giderek azalması magnezyumun vücut tarafından yeteri kadar alınamamasına neden olduğunu bildiren Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Vedat Erden, ayrıca fazla terlemenin, müshil veya idrar söktürücü ilaç kullanmanın magnezyum eksikliğini artırdığını kaydetti.

Stres, gebelik ve emzirme gibi durumlarda, vücudun magnezyuma olan ihtiyacının daha da arttığını ifade eden
Erden, şöyle devam etti:
“Vücut, bu mineralin yeteri kadar alınmaması durumunda kemiklerde depo edilmiş olan magnezyumu kullanır. Rezervi bittiği zaman da çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Mide-bağırsak bölgesinde, idrar yollarında, baldırlarda kramplar, kalp ritminde bozukluklar, boyunda ve omuzlarda kasılmalar veya sinirlilik, ellerde uyuşukluk ve karıncalanma, migren, dikkat azlığı, gürültüye karşı hassasiyet magnezyum eksikliğinin işaretleridir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek