Anne olmak için ideal yaş kaç?

Yapılan araştırmalar sonucu anne olmak için ideal yaş sınırının tahmin edilenden çok daha yükseklere çıktığı belirtildi. Bin annenin sağlık sorunlarını ve ilk çocuklarını doğurdukları yaşı inceleyen bilim adamları, “Anne olmak için en ideal yaş 34” sonucuna vardı.

İlk çocuklarını ergenlik döneminde veya hemen ergenliğin ardından doğuran kadınların daha çok sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi. Bu sonuçlar, İngiliz Sağlık ve Sosyal Davranış dergisinde yayımlandı.

Araştırmada ilk çocuğu doğurma yaşı 34’e yaklaştıkça kadınların yaşadığı sağlık sorunlarının daha az olması dikkat çekti. Araştırma ekibinden Prof. John Mirowsky:

“İlk çocuğunu 34 yaşında doğuran bir kadın, her zaman ilk çocuğunu 18 yaşında doğuran bir kadından sağlık açısından 14 yaş daha gençtir.” dedi.

En sağlıklı doğum yaşının 18-35 yaş arası dönem olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kadınlar bunun dışında yaşlarda da elbette doğum yapabilir. Ama bazı riskleri olduğu unutulmamalıdır. 18 yaşından önce henüz kendisi çocuk olan beden, bebeği taşıyamaz. Bu yüzden 18 yaş öncesi yapılan doğumlarda sakatlık, anne ya da bebek ölümü olasılığı daha fazladır.

35 yaş sonrası yapılan doğumlarda ise Down sendromlu çocuk dünyaya gelme yüzdesi artıyor. Annenin vücudu yıprandığı için damar sertliği, yüksek tansiyon ve şeker gibi hastalıklar artış gösterebiliyor. Bu da hem bebek hem de anne adayı için risklidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek